1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
2 years ago
7

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

Mathematics
2 answers:
Yuki888 [10]2 years ago
8 0

Answer:

12 cents

Step-by-step explanation:

36 divided by 6 is 6. 6x2=12

therefore the answer is .12

Nina [5.8K]2 years ago
5 0

Answer:

72 cents

Step-by-step explanation:

You might be interested in
HELP PLEASE!!!
amm1812
2300\cdot\frac{6}{100}=23*6=138  ears of non edible corn
6 0
3 years ago
A student makes money by watching the neighbors' dog. The situation is modeled in the graph below. Money Made 130 120 110 100 90
saul85 [17]

Answer:

A student makes money by watching the neighbors' dog. The situation is modeled in the graph below. Money Made 130 120 110 100 90 80 Fee (dollars) 70 60 50 40 30 20 10 0 1 2 3 7 8 9 4 5 6 Time (days) 10 Select the statement that describes the relationship between the amount of money the student makes and time in days. The student charges $11 plus an additional $20 per day, The student charges $20 plus an additional $11 per day. The student charges $20 plus an additional $10 per day.​

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the point slope equation for the line that passes through the points (2,1) and (-2,5). use the first point in your equation
Delicious77 [7]

Answer:

y - 1 = -(x - 2)

Step-by-step explanation:

y - y1 = m(x - x1)

m = (5-1)/(-2-2) = 4/-4 = -1

Using any one coordinate, construct

y - y1 = m(x - x1)

y - 1 = -1(x - 2)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jim charges $150 plus $60 per hour to move furniture. The equation below represents the
Sladkaya [172]

Answer:

the equation is corrent  if that what your asking

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Please help me. It's urgent​
siniylev [52]

Answer:

a) 7/5

Step-by-step explanation:

y-\frac{y-1}{2}=1-\frac{y-2}{3}  \\Through\ the\ butterfly\ method\ of\ resolving\ denominators\ ,\\\frac{2y-(y-1)}{2} = \frac{3-(y-2)}{3} \\\frac{2y-y+1}{2} = \frac{3-y+2}{3} \\\frac{y+1}{2} =\frac{5-y}{3} \\3(y+1)=2(5-y)\\3y+3=10-2y\\3y+2y=10-3\\5y=7\\y=\frac{7}{5}

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Write an equation of a line that passes through the point (2, 3) and is parallel to the line y = 3 over 2x + 5.
    7·1 answer
  • There are five different cards numbered 1 through 5. Assume the cards are randomly chosen. If the first card picked was a 2 and
    7·1 answer
  • A is? 1 / 3 + a = 5 / 4
    12·2 answers
  • A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • The equation of a line is<br> -2x+5t=-20 <br>what is the x-intercept of the line?
    8·1 answer
  • Cuál es la razon razón de triángulo a circulo
    10·1 answer
  • What’s is the difference between an improper fraction and mixed number
    7·1 answer
  • HELP!! Given the following functions, f(x)=2x²-1 and g(x)=x+3 , find the following and state the domain:
    14·1 answer
  • What are the like terms in this exspression 9a-3b + 4ab
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!<br> WILL MARK BRAINLIEST!!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!