1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Georgia [21]
3 years ago
5

Why is it important to know how to use area or volume in real life?

Mathematics
2 answers:
Wittaler [7]3 years ago
6 0
The concepts of area and volume all talk about how much space a 2D or 3D figure occupies. In real life, there are certain jobs that include measuring and geometry, which you will be able to accomplish by your math skills. For example, engineering involves analyzing and modeling certain objects. Even if work is not included, the daily activities we do, sometimes include area and volume. Such as finding a gift box where your gift perfectly fits and measuring your daily water intake.

Have a nice day, i tried my best :DD
Jet001 [13]3 years ago
4 0
It’s important because you may doing something that includes that and you don’t have a ruler etc..
You might be interested in
Explain to me in words how you would find the slope of this line and then tell me the answer and how u got it
Serga [27]

Explanation:

The slope of the line is found by the method: rise/run

You calculate how much the slope rises(goes up) and divide it by run(goes horizontal).

One more thing to note is that: the slope is negative BECAUSE ITS DECREASING.

Your answer:   -3/2

4 0
3 years ago
Fill in the table to convert kilometers to meters
Phantasy [73]

Step-by-step explanation:

Where is the table

1 km = 1000m

4 0
2 years ago
For Spring Break, the Alpha Plus staff is planning a team building trip in
Elina [12.6K]

Answer:

55+(12.50×5)=117.5

30+(15×x)=?

say you were inviting 5 people to fannies you would need to invite 5 1/2 people to get basically the same amount

6 0
2 years ago
the price of a pair of headphones at store a is 3/4 the price at store a the price at store a is 89.25 find how much you save by
melomori [17]

Answer:22.31

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the value of m in the equation 5m − 7 = 6m 11? 18 1 −18 −1.
riadik2000 [5.3K]

Answer: 18

Step-by-step explanation: 5m - 7 = 6m + 11

Solve for M

5m - 6m = 11+ 7

-m = 18

Divide both sides by -1

-m/-1 = 18/-1

m = -18

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Alvin at 1/3 of a pizza for dinner and took 1/6 of it for lunch the next day . How much pizza does he have left
    10·2 answers
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • Plz help me omg it’s ixl and I don’t get it at all
    5·1 answer
  • What is x + 3 = 10??
    14·2 answers
  • Find the slope of each line.
    10·2 answers
  • Determine whether each graph represents a function
    10·1 answer
  • I’ve been stuck on this for like 20 mins now please help. What is the intermediate step in the form (x+a)^2=b as a result of com
    7·1 answer
  • One of the tokens for a board game is a circle containing 5 congruent triangles, as modeled below.
    10·2 answers
  • Please help solve due soon!!
    12·1 answer
  • Factorise 7a³b²_14a²b³​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!