1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lostsunrise [7]
2 years ago
8

Miles per Hour, Inches per Second, Feet per Min are all examples of ?

Mathematics
1 answer:
evablogger [386]2 years ago
3 0
Distance measurments
You might be interested in
At the beginning of the season, MacDonald had to remove 5 orange trees from his farm. Each of the remaining trees produced 210 o
Paul [167]
There were 199 trees that produced the harvest. 5 trees would produce 1050 oranges.
8 0
3 years ago
3<br> ..<br> 4) through: (-2,5), slope<br> 2.
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

y - 5 = 2(x + 2)

General Formulas and Concepts:

Point-Slope Form: y - y₁ = m(x - x₁)  

x₁ - x coordinate

y₁ - y coordinate

m - slope

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

Slope <em>m</em> = 2

Point (-2, 5)

<u>Step 2: Create equation</u>

y - 5 = 2(x + 2)

8 0
2 years ago
Help me pleaseee finically algebra please I need help
maxonik [38]

Answer:

$7,367.43

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
13/6 renamed as a mixed number
kozerog [31]

Answer:

2 1/6

Step-by-step explanation:

13/6 is 6/6 + 6/6 + 1/6... each 6/6 = 1 sooo. 2 and 1/6 :)

orrr

6*2 is 12 (closest multiple of 6 to 13, so 2 is whole number w/ 1(/6) as a remainder

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
denpristay [2]

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

$4.25 divided by 5 pounds equals $0.85 per pound.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 15x-10=-10x<br>what is -2+9=2x-7
    14·1 answer
  • The graph shows the amount of money the drama club raised based on the number of sweatshirts sold.
    15·2 answers
  • PLEASE ANSWER ASAP *picture attached*
    15·1 answer
  • talia stores her collection of stickers equally in 7 stickers album s if she has 567 stickers are in each album
    12·1 answer
  • The surface area of a swimming pool is 373 square feet. What is it’s surface area in square meters?
    5·1 answer
  • If it is 3;50 and i have to leave at 4;45 how long do i have
    11·1 answer
  • A car salesperson earns a $500 fee per car she sells. If She sells 4 cars in one day,
    13·2 answers
  • 2. Which of these best describes d, the diameter of a circle?
    8·1 answer
  • How to find a side of a square when area is given?
    5·1 answer
  • Choosw thw graph that represents the following function :
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!