1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GaryK [48]
3 years ago
12

Maggie is buying movie tickets that cost $9.50 each of her total is 47.50 Before tax how many movie ticket did she purchase

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
7 0

Divide total spent by price per ticket:

47.50 / 9.50 = 5

5 tickets were purchased.

You might be interested in
A word that describes how two words relate to each other in a sentence is
garik1379 [7]
Answer:
A preposition
Explanation:
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your basketball team scored 4 fewer than twice as many points, x, as the other team. a. Write an expression for the number of po
velikii [3]

Answer:

A) p = 2x - 4  for the expression. B) Your team scored 44 points.

Step-by-step explanation:

Let <u>P</u> represent the points your team made.

Since the question says "Your basketball team scored 4 fewer than twice as many points as the other team." this is how I came up with the expression.

p = 2x - 4 ( our points = 2 times more then the other teams points minus 4.

Using this expression and the given information that the other team made 24 points, I solved B.

44 = 2(24) - 4.

3 0
3 years ago
Given the following parallelogram: Solve for x.<br> 7x + 70<br> 16x - 20
kirill115 [55]

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

7x+70=16x-20

70=9x-20

9x=90

x=10

8 0
3 years ago
Let f(t)= -3t+3. Find t such that f(t) = 6
hammer [34]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

-3t+3=6

-3t=3

t=-1

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help with math word problem, 10 points
Feliz [49]
I hope this helps you

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Casy is taking pictures outdoors she know that the later in the afternoon she takes a picture
    6·1 answer
  • What are the extremes of the following proportion 3/15 = 12/60
    5·2 answers
  • Mr. Smith plans to serve 200 hamburgers at the company picnic. How many packages of hamburger buns will he need if buns come in
    7·1 answer
  • Determine whether each statement is possible or not:<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Ccos%28%20%5Ctheta%29%20%3D%201.0
    6·1 answer
  • What is the answer to <br> -100%+0.58= ?
    13·2 answers
  • A telephone company in germany charges 0.12 euro per minute to call the US after a connection fee of 1.50 euro what is the total
    9·1 answer
  • Select the quadrant or axis on which you would find the point (-3,-5).
    13·1 answer
  • Help need help fast
    10·1 answer
  • 1. Order the numbers from least to greatest. 66 V21, 5.38 3​
    10·1 answer
  • A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!