1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TiliK225 [7]
2 years ago
12

Im having trouble figuring out what this question means |7| + -4=?

Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]2 years ago
7 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

It means absolute value 7 plus -4

This means that if it were a -7, it would become positive because it is under absolute value bars...since it is positive nothing changes

7-4= 3

You might be interested in
Convert –2y2 + x – 4y + 6 = 0 into standard form.
Rufina [12.5K]

Answer:A

Step-by-step explanation:

X=2(y+1)^2-6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The duration of a light bulb before it burns out follows an exponential distribution averaging 8 months. You are asked: 1) Calcu
ludmilkaskok [199]

Answer:

The bulb will last less than 800 hours is 0.550

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the probability of getting two heads and 1 tail
aleksklad [387]
There is a 1/3 chance. Because there are 3 coins
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compare the decimals 18.10 and 18.1.
musickatia [10]
18.10 = 18.1
6,324.50 = 6,324.5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 12ft divided by 25
Basile [38]

Answer:0.48ft

Step-by-step explanation:12/25

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Mikey deposited $782.11 in a savings account that earns 4.3% simple intrest. What is mickeys account balance after 16 years
    10·2 answers
  • How do I do these!?!
    6·2 answers
  • Is 30 a multiple of .5
    13·2 answers
  • Can some help me with 13 14 15 and 16 please
    7·1 answer
  • A walli can be built by 6 men working for 8 hours per day in 5 days. How many days will it take 4 men to build if they work only
    10·1 answer
  • Select all the rates that are unit rates.<br><br> 1 1/3 <br> 2 3/1<br> 2/3<br> 3/1<br> 1/9
    14·2 answers
  • Worth 10 points ! need help asap
    14·2 answers
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • What is the slope of the line through (-3 3( and (-1 -1)
    7·1 answer
  • What is the ratio of the volumes of two similar rectangles, if the ratio of their perimeters is 2:9? ​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!