1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
2 years ago
13

Tracey paid $374.25 for a new iPad. What was the original cost if the iPad was on sale for 25% off

Mathematics
1 answer:
Alexeev081 [22]2 years ago
8 0

Answer:

$467.8125

Step-by-step explanation:

Percentage increase = 25% × 374.25

New value = 374.25 + Percentage increase

New value =

374.25 + Percentage increase =

374.25 + (25% × 374.25) =

374.25 + 25% × 374.25 =

(1 + 25%) × 374.25 =

(100% + 25%) × 374.25 =

125% × 374.25 =

125 ÷ 100 × 374.25 =

125 × 374.25 ÷ 100 =

46,781.25 ÷ 100 =

467.8125 ≈

467.81

You might be interested in
6 tenths + 3 thousands= how many thousandths
mixer [17]
6 tenths + 3 thousandths equals 0.603 thousandths.
8 0
3 years ago
Relationship A has a greater rate than Relationship B. This table represents Relationship B.
exis [7]

Answer:

y=16.4x I think it's wrong

5 0
3 years ago
The graphs of f(x) = (two-thirds) Superscript x and g(x) = (two-thirds) Superscript x minus 2 are shown below. On a coordinate p
inn [45]

Answer:

The answer is A. a translation right 2 units

I just took the assignment. see attached Picture

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the slope of the given line.<br><br> y=x-5
laiz [17]

Answer:

m is the slope and b is the y-intercept. Therefore, for the equation y=x+5 , the slope is 1 , and the y-intercept is 5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
12-(4y+8)=0.5(8y-16)
m_a_m_a [10]

Answer:

3/2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Complete the sentence by selecting the correct word from each drop-down menu. A measure of____ summarizes all of the values in a
    13·2 answers
  • Please help me on this question
    11·2 answers
  • Can someone help me solve for x?
    7·1 answer
  • 0OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
    10·1 answer
  • Steven has 163 paper clips. He is going to keep 27 for himself, and divide the rest among 8 of his friends. How many paper clips
    6·1 answer
  • Im really bad at this haha
    11·2 answers
  • Assume that the probability of a driver getting into an accident 5.3% and the average cost of an accident is $16,806.25 and the
    11·2 answers
  • X²-6x<br> Whats the answer?
    12·2 answers
  • A grocery store sells a bag of 4 oranges for $3.80. How much does one orange cost?
    7·1 answer
  • Valencia climb 25 feet up a rock wall and then climbs 12 feet down to a landing area. The number of feet Valencia climbs can be
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!