1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
3 years ago
7

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Mathematics
1 answer:
zhenek [66]3 years ago
4 0
12.8$, you would divide 2.40 by 3 to get the cost per ounce. Then multiply that by 16 to get the cost for one pound.
You might be interested in
A Web music store offers two versions of a popular song. The size of the standard version is 2.1 megabytes (MB). The size of the
suter [353]
2.1S + 4.8H = 2808
H = 2S

2.1S + 4.8(2S) = 2808
2.1S + 9.6S = 2808
11.7S = 2808
S = 2808/11.7
S = 240

H = 2S
H = 2(240)
H = 480

so the standard version (S) has 240 downloads and the high quality version (H) has 480 downloads

5 0
3 years ago
NEED HELP ASAP!
allochka39001 [22]

Answer:

Option (A)

Step-by-step explanation:

Statement 'p':

"Memorial Day is in July"

Statement 'q':

"Parallel lines intersect"

Since both the statement are joined by the 'OR',

Statements p and q will be joined by disjunction represented by the sign (∧).

Therefore, two statements will be represented as,

p ∧ q

Option (A) will be the correct option.

3 0
3 years ago
!=!+?<br> what is !<br> Will mark brainliest<br> ? cannot be 0
grigory [225]

Answer:

? = 0

! = 1

1 = 1 + 0

also shown as:

! = ! = ?

4 0
3 years ago
Cual es la raíz cuandrad de 16
Darya [45]

4 porque 4*4 es 16.

6 0
3 years ago
Two rectangular adjacent rooms share a wall 1‘ x 1‘ tiles cover the floor of each room describe how the greatest possible length
cestrela7 [59]

Answer:

Consider two adjacent rectangular rooms having Length=L, and, Breadth = B

Now Suppose the wall which is in between two rooms has a height or length =H.

Breadth of wall = B [ if the wall doesn't exceed the breadth of room]

Considering two rooms to be identical,

Area of each room= L × B square unit

Area of each tile = 1×1=1 square unit

Number of tiles required= L B ÷ 1= LB tiles( product of length and breadth of room is number of tiles required)

Suppose if,LB= N

B= N/L  .................(1)

Area of wall(W) = B×H= B H square unit

B =W/H ......................(2)

Equating (1) and (2)

⇒N/L = W/ H

⇒H =\frac{WL}{N}

⇒H =\frac{WL}{LB}

⇒H = W/B

 ⇒  H =\frac {\text{ Area of Wall}}{\text{Breadth of room or wall}}




5 0
3 years ago
Other questions:
  • 7n+5=96 so what is the answer
    12·2 answers
  • Which point is not on the graph of the function y = x + 5?
    12·1 answer
  • A 3-foot piece of wire costs $0.76. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    6·1 answer
  • What is sine times secant
    14·1 answer
  • Given three consecutive integers with a sum of four times the second number, write an algebraic equation for this situation
    12·1 answer
  • VERY IMPORTANT QUESTION I WILL GIVE 50 POINTS TO WHOEVER ANSWERS THIS QUESTION
    10·1 answer
  • The solution of the equation...and how to explain the answer
    7·2 answers
  • The circle graph represents the number of teenagers at Corona High School who play video games. If 2,471 students go to the
    5·1 answer
  • Given:
    10·1 answer
  • What is the measure of x?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!