1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
3 years ago
13

Good morning can y’all help me

Mathematics
2 answers:
Ulleksa [173]3 years ago
8 0

Answer:

rate of change

Step-by-step explanation:

dusya [7]3 years ago
6 0

Answer:

Good Morning the answer is rate of change

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Simplify the expression -4-6(7-3)
alexandr1967 [171]

-18

1) Distribute the -6 to the parentheses

-4 - (6*7) - (-6*3)

2) Simplify

-4 - 42 + 18

-18

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the enlargement ratio if you enlarge the figure to have a width of 16 units and length of 12 units
Fantom [35]

Answer:

The enlargement ratio is 3:4

Step-by-step explanation:

We are given

a width of 16 units and length of 12 units

so,

W=16

and

L=12

now, we can find enlargement ratio

we can use formula

enlargement ratio = (length)/(width)

=\frac{L}{W}

now, we can plug values

=\frac{12}{16}

now, we can simplify it

=\frac{3}{4}

So,

The enlargement ratio is 3:4

6 0
3 years ago
The function f(x) = 4x + 5 has domain 0sxs 50. What is its range?<br> The range of the function is
MrMuchimi

9514 1404 393

Answer:

  range: 5 ≤ f(x) ≤ 205

Step-by-step explanation:

You can put the extreme values of x in this linear function to see its range:

  f(0) = 4·0 +5 = 5

  f(50) = 4·50 +5 = 205

The range is 5 ≤ f(x) ≤ 205.

7 0
3 years ago
How does the value of log 2 100 compare with the value of log 6 20?
lys-0071 [83]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Cuz I said so

4 0
2 years ago
Which shows a correct order to solve this story problem?
Sav [38]
Step B would be correct because you trying to find the total number of hours she reads in 8 days and not the difference. <span />
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 9-pack of notebooks costs $3.87. What is the unit price?
    6·2 answers
  • What's equivalent to 0.46
    13·2 answers
  • What value should be added in both blanks to complete square
    13·2 answers
  • A particular movie theater charges $ 9.00 per adult ticket and $ 3.5 0 per child ticket. Suppose 550 people attended a movie and
    8·2 answers
  • This question has 2 parts. Answer both parts. Sara started with 12 comic books in her collection. She collected the same number
    6·1 answer
  • How am I supposed to do this please help me
    13·2 answers
  • Hat is the solution for the equation?
    12·1 answer
  • I need to find the slope for these lines please help for brainlist
    11·1 answer
  • ASAP
    12·2 answers
  • which metod is most efficent in solving a system of linear equations when the two equations have x-values with opposite coeffici
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!