1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reil [10]
3 years ago
12

The list of a certain tool is x dollars. In store A the original selling price of the tool was $50 less than the list price, and

the current selling price is 10% less than the original selling price. In store B the original selling price of the tool was 10% less than the list price, and the current selling price is $50 less than the original selling price.
A) Quality A is greater
B) Quality B is greater
C) The two quantities are equal
Mathematics
1 answer:
MAXImum [283]3 years ago
4 0
In my opinion quality of A is greater.
You might be interested in
A motorboat maintained a constant speed of 15 miles per hour related to water going 44 miles upstream then returning the total t
yanalaym [24]

The speed of the current is 13 mph

<h3>What is speed?</h3>

speed refers to distance travelled per unit time. This is a vector quantity this implies that it has magnitude and direction.

The unit for speed as used here is miles per hour and can be written in short form as mph

<u>Given data</u>

speed of boat = 15 miles per hour = 15 mph

distance = 44 miles upstream

total time for the trip = 7.5 hours

<h3>solving for the speed of the current</h3>

let the water current be x

speed = distance / time

the total travel time upstream and downstream is known

for upstream

15 - x = 44 / time

time = 44 / 15 - x

for downstream

15 + x = 44 / time

time = 44 / 15 + x

total time = time for upstream + time for downstream = 7.5

7.5 = (44 / 15 - x ) + ( 44 / 15 + x )

7.5 = ( 44 ( 15 + x ) + 44 ( 15 - x ) ) / ( 15 + x  )( 15 - x )

7.5 ( 15 + x  )( 15 - x ) = 210 +44x + 210 - 44x

7.5 ( 225 - x ^ 2 ) = 420

( 225 - x ^ 2 ) = 56

169 = x ^ 2

x = sqrt ( 169 )

x = 13 miles per hour

hence speed of current is 13 miles per hour

Read more on speed here: brainly.com/question/4931057

#SPJ1

3 0
1 year ago
Claire is going to an amusement park. The price of admission into the park is $30, and once she is inside the park, she will hav
nydimaria [60]

Answer:

1. $66

2. 30 + 4r

Step-by-step explanation:

Let

Price of admission into the park=$30

Price of every ride in the park=$4

Number of rides =x

Total cost of going to the park= 30+4x

1. How much money would Claire have to pay in total if she goes on 9 rides

Total cost of going to the park= 30+4x

When x=9

=30+4x

= 30 + 4(9)

=30 + 36

=$66

2. How much would she have to pay if she goes on r rides?

When x=r

Total cost of going to the park= 30+4x

= 30 + 4(r)

=30 + 4r

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If lemonade costs 0.52 per quart what is the cost per pint?
Serga [27]

Answer:

0.125

Step-by-step explanation:

i think i am not sure but if i am right please mark me the brainliest

6 0
2 years ago
Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 h
SOVA2 [1]
Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If Mary is two years old and her sister is half of her age, how old is her sister
Alchen [17]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

HOW TF IS THAT A HARD QUESTION


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If tyler spends $22 on gas what is the total distance the boys could travel?
    14·1 answer
  • I need to know what the slope of this line would be
    14·1 answer
  • Lyle has had his eye on a leather jacket at a clothing store for a long time, but at a price of $450, it had always been a littl
    5·2 answers
  • What is 4.3 ^ 3 simplified
    6·2 answers
  • Roxy is multiplying 18 by 43.
    7·1 answer
  • I need to know the answer is and the steps (extra points)
    13·1 answer
  • An experimenter is studying the effects of temperature, pressure, and type of catalyst on yield from a certain chemical reaction
    11·1 answer
  • May someone plz help me I would appreciate it
    6·1 answer
  • The new bookcase for your future dorm room has the dimensions of 24 in wide by 12 in deep by 36 in tall. If one average textbook
    12·1 answer
  • A mother saved 7/8 pie for dinner son ate 1/2 how much is left
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!