1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tigry1 [53]
3 years ago
12

Mark each situation as an example of experimental or theoretical probability.

Mathematics
1 answer:
Delicious77 [7]3 years ago
3 0

Answer:

You chose correctly

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A dry cleaner charges $18 to clean 4 pairs of pants.   How many pairs of pants can be cleaned for $27 at the same rate?
blondinia [14]

4 pairs of pants for $18.

Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:

18 / 4 = 4.50 per pair.


Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:

27 / 4.5 = 6

6 pairs of pants can be cleaned for $27.

5 0
4 years ago
Penelope is going to invest $23,000 and leave it in an account for 11 years. Assuming the interest is compounded continuously, w
madreJ [45]

Answer:

5.3%

Step-by-step explanation: answer fo

r delta math

6 0
3 years ago
If 9/10 is multiplied by 8/9, will the product be greater than either of the two factors?
Goshia [24]
No, both of the numbers are less than one whole and when you multiply them (I got 4/5) 4/5 is less than both of the factors.
6 0
3 years ago
Use the matrix tool to solve the system of equations 5x+2y=1 and -x-y=-2
Aleks [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

1.5x+2y=1\\2.-x-y=-2\\2.2(-x-y=-2)\\5x+2y=1\\-2x-2y=-4      +\\3x=3\\x=1\\Substitute               into                    number one\\5+2y=1\\y=-2

6 0
3 years ago
Your parents gave you P1,000.00 to cover food
Sliva [168]
How much money is that?? In America
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a numerical pattern that represents the rule y=x+3 starting with x=0
    8·1 answer
  • Given: ΔACM, m∠C = 90º
    8·2 answers
  • How can logical reasoning be applied to writing proofs?
    5·1 answer
  • The Base Ten Chart is a System of Units. Select the statement that is true. O The Units of each column can increase or decrease
    10·1 answer
  • Hank drove 1200 miles per hour in 12.5 hours. What is his average speed in miles per hour
    8·1 answer
  • The top of angies ladder is resting against the side of her house 22 feet above the ground.If the base of the ladder is 5 feet f
    8·1 answer
  • Find three consecutive odd integers such that the sum of the​ first, two times the second and three times the third is 82.
    9·2 answers
  • Today, Alonso walked 1 mile in 0.5 hours.
    12·1 answer
  • A farmstand sells apples, a, for $4 a bucket; peaches, p, for $6 A bucket; and strawberries, s, for $9 a bucket. The stand earn
    12·2 answers
  • Simplify -a + 7+5(-4+7a)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!