1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GalinKa [24]
3 years ago
13

Oscar makes purchases of an existing product (X) such that the marginal utility of the last unit he consumes is 10 utils and the

price is $5. He also tries a new product (Y) and the marginal utility of the last unit he consumes is 8 utils and the price is $1. The equal marginal principle suggests that Oscar should rev: 04_09_2018 Multiple Choice increase his consumption of product Y and decrease his consumption of product X.
Business
1 answer:
sammy [17]3 years ago
7 0

Answer:

INCREASE in Consumption of product Y

DECREASE in Consumption of product X

Explanation:

Based on the information given we were told that the already existing product (X) has a marginal utility of 10 utils as well as the price of the amounts of $5 while the new product (Y) has a marginal utility of 8 utils as well as the price of the amounts of $1 which means that PRODUCT Y marginal utility and price is lower than that of PRODUCT X marginal utility and price.

Therefore equal marginal principle suggests that Oscar should INCREASE his consumption of product Y and DECREASE his consumption of product X reason been that product Y has a lower marginal utility of 8 utils and the price of the amounts of $1 which means that his consumption of Product Y has to be INCREASED while product X on the other has a higher marginal utility 10 utils as well as the price of the amounts of $5 which means that his Consumption of Product X has to DECREASED.

You might be interested in
Knowledge Check 01 Addison Corporation is considering the purchase of equipment that would increase sales revenues by $250,000 p
eduard

Answer:

the simple rate of return on the investment is closest to

15.2%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Time deposits, bonds, securities,
s2008m [1.1K]

Answer:

In his traditional role Finance

Manager is responsible for

Select one:

a

Running the business smoothly

b

Proper utilisation of the funds

c

Arranmgement of financial

resources

d

Efficient management of cash

Explanation:

In his traditional role Finance

Manager is responsible for

Select one:

a

Running the business smoothly

b

Proper utilisation of the funds

c

Arranmgement of financial

resources

d

Efficient management of cash

5 0
3 years ago
firms operating in a/an market, sell their product in a market with many other firms who produce identical or extremely similar
frozen [14]

The firms operating in a  perfectly competitive market, sell their product in a market with many other firms that produce identical or extremely similar products.

<h3>What is a Product?</h3>

A product is referred to as final or finished goods distributed in the market to serve the customers. This product can be both goods and services in which goods are tangible and services are intangible.

When all businesses sell identical goods, market share has no effect on prices, businesses can enter and exit the market without any restrictions,  and businesses are unable to set prices, perfect competition is said to present.

Learn more about perfectly competitive, here:

brainly.com/question/13961518

#SPJ1

4 0
1 year ago
The annual budgeted conversion costs for a lean cell are $180,000 for 1,000 production hours. Each unit produced by the cell req
iren2701 [21]

Answer: Please see in explanation column

Explanation:

Budgeted Conversion Cost   $ 180,000      

Total Production hours = 1,000 hours      

Conversion cost per production hour = 180,000/1,000  = $ 180 per hour  

Production time per unit produce = 20 minutes    

Conversion cost per unit -- first mins change to hrs

60min = 1 hour

20 min= 20/60=0.33hr

$ 180 x 0.333333 = $ 59.999per unit  

Material cost per unit = $ 30 per unit      

Total cost per unit production =

Material cost per unit+ conversion cost per unit = 30+ 59.999= $ 89.999per unit

a)Material Required per unit = $30 per unit      

Material purchase for 500 units =30 x 500 = $15,000    

b)Conversion cost per unit produce = $ 59.999 per unit    

number of units for conversion= 600

Conversion Cost applied for 600 units =( 600 x 59.999 = $35,999.4  rounded to $36,000

Total cost of goods complete per unit = $ 89.999 per unit    

Number of units completed = 450 units

Total Cost of Goods completed =  450  x 89.999= $ 40,499.55    =$40,500

A) JOURNAL ENTRY For purchase of raw material for 500 units at  $30        

Accounts title                         Debit                   Credit

Raw and In process Inventory   15,000    

Accounts Payable                                                             15,000  

B)JOURNAL ENTRY For applied conversion cost to in process inventory for 600 units at $59.999                                

Raw and in process inventory            $36,000

Conversion Cost                                                            $36,000  

C)JOURNAL ENTRY For completing 450 units at a total cost of $89.999

Finished Goods Inventory        $ 40,500   

Raw and in Process Inventory                              $ 40,500    

6 0
3 years ago
Larry's Lawn Care incurs significant gasoline costs. This cost would be classified as a variable cost if the total gasoline cost
mafiozo [28]

Answer:

Increases in direct proportion to the number of hours the lawn equipment is operated.

Explanation:

Variable costs refer to those costs which vary or change with the level of production output. Such costs rise as production level increases and fall with decrease in the production level.

Examples of variable costs would include direct labor cost which varies with the number of hours worked, or sales commission which varies w.r.t the volume of sales effected by a salesperson.

In the given case, the cost incurred on gasoline, which is used as fuel for lawn equipment, would be classified as a variable cost if, such cost increases when lawn equipment is operated for more hours or falls when the same equipment is operated for lesser number of hours.

Thus, such costs should increase in direct proportion to the number of hours the lawn equipment is operared, to be classified as a variable cost.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What type of technology would be needed to gather evidence of a jet stream?
    14·1 answer
  • X2 issued callable bonds on January 1, 2015. The bonds pay interest annually on December 31 each year. X2's accountant has proje
    6·1 answer
  • Shannon has been a member of her school's news paper club for two years and attends writing workshops in her free time.Witch car
    13·1 answer
  • A corporation that uses both debt and equity in its capital structure has concluded that the risk premium it must pay on its com
    12·1 answer
  • Elvira is using the rational model of decision making. the alternative that she chose and implemented does not appear to be work
    12·1 answer
  • 1. Assume the value of a market basket for a given year is $550 and the same basket in the base year was $500. Calculate the CPI
    15·1 answer
  • Mark owns a 24-hour convenience store. Lately he has noticed that the liquor inventory purchases have gone up by huge amounts, a
    12·1 answer
  • Thank yu for heping me
    12·1 answer
  • The return on investment (ROI) from education is typically the highest for:
    13·2 answers
  • A manufacturing firm identified that it would have difficulty sourcing raw materials locally, so it decided to relocate its prod
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!