Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
You would need to be at least 18 years old to hold a valid Ontario licence
The correct answer is C. By attending college, Connor actually stands better prospects to earn a significant salary throughout his lifetime. Employees having gone through post-secondary education generally earn more income than those who have not studied till college. The simple reason is, by attending college, you acquire sharper knowledge and insights of disciplines you wouldn't otherwise have access to. You get skills that are in line with a demanding and fast-paced environment. People often regret not attending college because they could have grabbed a certificate that could have been a stepping stone for professional opportunities and higher incomes.
Answer:
Offshoring
Explanation:
offshoring is the process of moving an aspect of a business process overseas with the intention of reducing cost.
A firm can move its manufacturing process from its own parent country to another country (usually where the labour rate and cost of raw materials is cheap compared to what it obtainable in its home country) in other to reduce its cost of production thereby increasing its added value.
From the above explanation, we can conclude that Prextos is planning to employ Offshoring to cut down losses.
Answer:
The correct answer is letter "A": Neither Italy or New Zealand.
Explanation:
Comparative advantage is the ability of an individual or organization to manufacture its products at a lower opportunity cost than its competitors. The scenario does not imply the individual has an absolute advantage. It actually means it sacrifices less to achieve that goal.
Thus, <em>Portugal has a lower opportunity cost than Italy in producing a bottle of wine. Portugal's opportunity cost is 1/2 while Italy's opportunity cost is 2. Neither Italy or New Zealand (or any other country not mentioned in the example) has a comparative advantage in producing wine</em>.