1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goblinko [34]
2 years ago
11

PLEASE HELP QUICK ITS TIMED!!

Mathematics
2 answers:
Andru [333]2 years ago
3 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

AnnZ [28]2 years ago
3 0

ANSWER:

It should be B but could be wrong

You might be interested in
Three friends met for a book club at a coffee shop, each friend ordered a cup of coffee and two donuts. the total of the order w
4vir4ik [10]

Answer:

Cost\ of\ donut=\frac{49}{24}\approx \$2.042\\\\cost\ of\ donuts=\frac{49}{4}\approx \$12.25

Step-by-step explanation:

a.

Let\ cost\ of\ coffee=y\\\\cost\ of\ one\ donut=x\\\\Each\ friend\ buy\ one\ coffee\ and\ two\ donuts\\\\Amount\ for\ 1\ friend=Cost\ of\ coffee+2\times cost\ of\ donut\\\\Amount\ for\ 1\ friend=y+2x\\\\Amount\ required\ for\ 3\ friend=3\times Amount\ for\ 1\ friend\\\\Amount\ required\ for\ 3\ friend=3\times (y+2x)\\\\Amount\ required\ for\ 3\ friend=3y+6x\\\\Total\ bill=\$ 22\\\\3y+2x=22\\\\Given\ cost\ of\ coffee=\$3.25\\\\y=\$3.25

Hence\ solution\ of\ following\ system\ of\ equation\ will\ give\ cost\ of\ donut:\\\\3y+6x=22\\\\y=3.25\\\\\\Substitute\ y=3.25\ in\ first\ equation\\\\3\times 3.25+6x=22\\\\9.75+6x=22\\\\6x=22-9.75\\\\6x=12.25\\\\x=\frac{12.25}{6}\\\\x=\frac{49}{24}\approx \$2.042\\\\Cost\ of\ donut=\frac{49}{24}\approx \$2.042

See attached diagram.

b.

Each\ friend\ takes\ 2\ donuts\\\\Total\ donuts=Number\ of\ friends\times 2\\\\Total\ donuts=3\times 2=6\\\\cost\ of\ donuts=number\ of\ donuts\times cost\ of\ 1\ donut\\\\cost\ of\ donuts=6\times \frac{49}{24}\\\\cost\ of\ donuts=\frac{49}{4}\approx \$12.25

5 0
3 years ago
5 pounds of almonds cost $25. What is the unit price per pound?
denis23 [38]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.

\frac{25}{5} = 5

So, the unit price is $5 per pound.

Good luck ^^

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help please. Thank you! :)
nika2105 [10]
they are supplementary angles
7 0
3 years ago
23 - 8x + 5x + 1<br> Plz help
klio [65]

Answer:

-3x+24

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
miskamm [114]

Answer:

It's C

Step-by-step explanation:

Simplify the expression

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Describe the error in evaluating the power: (0.4)^2=2(0.4)=0.8 PLEASE HELP ME!!!
    7·2 answers
  • A car can travel 3/4 of a mile in 1/30 of an hour. What is the car’s speed in miles per hour?
    7·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST AND ALL MY POINTS I HAVE IF SOMEONE CAN JUST GIVE ME THE CORRECT ANSWERS TO THE QUESTIONS BELOW. I really
    8·1 answer
  • Put the following equation of a line into slope-intercept form, reducing all fractions. 6x+2y=8
    12·1 answer
  • Is this right and if it's not could you please tell me the answer
    15·1 answer
  • PLEASE HELP DUE TOMORROW!!! real estate sales agent receives a salary of $250 per week plus a commission of 2% of sales. Write a
    6·1 answer
  • Royce has $15 with him and spends $12 to buy his favorite comics. He has $3 left, which he deposits in the bank. Which number wi
    7·1 answer
  • Simplify 6-(9x+7)+2x=<br>​
    11·2 answers
  • What is If you had 10 apples after someone ate 3/4 of the apples how much did you have at the start (I had a brainfart and Ik it
    5·1 answer
  • 100 Points | Giving Brainliest to correct answer | Reporting false answers |
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!