Answer:
6.39
Step-by-step explanation:
divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:
38.34/6=6.39
Answer:
2 hrs 13 mins
Step-by-step explanation:
If Richard can paint the living room in 4 hrs, then in 1 hour he can paint 1/4 of the living .
If Vanessa can paint the living room in 5 hours, then in one hour, she can paint 1/5 of the living room.
In one hour Richard and Vanessa can paint 1/4 + 1/5 = 1/y
y is the number of hours it will take both Richard and Vanessa to paint the living room. 1/y is how much of the house they can paint in one hour.
1/4 + 1/5 = 1/y
(5 + 4)/20. ( find the LCM)
9/20 = 1/y
9y= 20
y = 20/9
y = 2.22hrs
y = 2 hrs 13 mins
Adding integers with different signs is just like adding or subtracting. First you just have to add all negative integers and also add all positive. After that positive intergers will be deducted by the sum of negative integers
Answer:
What is your specific question regarding Pq?
Step-by-step explanation: