1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
3 years ago
5

if we add 150 to the minuend of a subtraction and we remove 220 from the subtrahend. How much does the difference vay?

Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(m+150) - (s-200) = m-s + 350

The difference increases by 350

You might be interested in
Determine the sum of the first seven terms 256+128+64+32+...​
vova2212 [387]

Answer:

I cannot see the rest of the terms. I only see 4.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Irina rode her bike to work at an average speed of 16 miles per hour. It started to rain, so she got a ride home along the same
Sedaia [141]

Answer:

0.7 hours

Step-by-step explanation:

Given that Irina was able to make the same distance from work to home in 0.4 of an hour at 27 miles per hour, we can use this rate and time to find the distance she travels to and from work using the general formula:

d = rt, where d=distance, r = rate and t = time

d = 27(0.4) = 10.8 miles

Since the distance from Irina's home to work is 10.8 miles, we can again use the formula 'd = rt' to find the time it takes her to bike to work at a rate of 16 miles per hour and solving for time, 't':

10.8 = (16)t

t = 0.7 hours

3 0
3 years ago
What are the x- and y-intercepts of the line?. 2x – 3y = 12. A. x-intercept –6, y-intercept 4. B. x-intercept –4, y-intercept 6.
tigry1 [53]
D. x-intercept 6, y-intercept –4.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pool is being filled at the rate of gallon per minute. What is the fill rate for 1 minute?
svetoff [14.1K]
Um, it is 1 gallon?

And, please, could you give me the brainliest answer? I need one more before I become a virtuoso and my friend and I are competing. :P
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Mandy and her mom are making homemade play-dough. Besides the flour, the recipe calls for 1/4 cup of salt for every 3/4 cup of w
prisoha [69]

Answer:

about a half teaspoon

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • To take a taxi, it costs $3 plus an additional $2.00 per mile traveled. You spent exactly $ 20 on a taxi, which includes the $1
    7·1 answer
  • A certain brand of lemonade costs $3.29 for 59.17 fluid ounces. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Need help ASAP!!
    9·1 answer
  • 9
    9·1 answer
  • Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble
    12·2 answers
  • Consider functions f, g, and h.
    12·1 answer
  • I need help on math:(
    15·1 answer
  • The current of a river is 3 miles per hour. A boat travels to a point 176 miles upstream and 176 miles back in 19 hours. What is
    7·1 answer
  • Samuel bought a cement mixer for $54,205. The value of the cement mixer depreciated at a constant rate per year. The table shows
    9·1 answer
  • How long is ⅓ of one hour?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!