1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
11

I dunno this answer... pwease help... if you're smart

Mathematics
1 answer:
zmey [24]3 years ago
3 0

Answer:

H: (2, 14)

O: (4,15)

U: (6,14)

S: (2,10)

E: (6,10)

Step-by-step explanation:

the image on the grid is after doin x- 1 and y-7

to get the preimage do the inverse , x + 1 , y + 7

note- a coordinate is written as (x,y)

so, add 1 to all the x's and 7 to all the y's on the coordinates on the grid!

and sorry for asking but, if this is right could i please get a thanks & brainliest recently a moderator deleted ALL my answers (over 400 answers) causing me to lose over 3k points so id appreciate it alot thanks xoxo

You might be interested in
There are 65 people watching a movie at the theater. If 40% of the costumers purchased refreshments for the movie, how many cust
baherus [9]
Multiply 65 and .4 which will give you the answer of 26.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
100 pts Eight stuffed animals need to be arranged in a line. There is one bear and one zebra. What is the exact probability that
shtirl [24]

Answer:

1/56

Step-by-step explanation:

P( bear  is first) = bear/ total = 1/8

Then there are 7 animals left

P( zebra is 2nd) = zebra /total = 1/7

P( bear, then zebra) = 1/8 * 1/7 = 1/56

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
7x/z=10-r<br><br> solve for x
baherus [9]
Answer is:

x= 10z/7 - rz/7

4 0
2 years ago
The equation y=2x+3 represents the cost y (in dollars) of mailing a package that weighs x pounds. a. Graph the equation. b. Usin
FinnZ [79.3K]

Answer:

B. Slightly more than $5

Step-by-step explanation:

y = 2x + 3

Firstly we check variables to make sure we understand.

y = dollars

x = pounds

On the scale, it says 1.126 lb. Which means 1.126 pounds.

And so, x = 1.126

y = 2x + 3

y = 2(1.126) + 3

y = 2.252 + 3

y = 2.252

The graph for part a and park b. It is underneath. I wrote 1.1, because it is rounded down from 1.126 lb, which is part b. The one with one line and no dots is part a.

4 0
2 years ago
Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils calculate the unit rate for cost per pencil. Ma
stepladder [879]

Answer:

to find the answer for 1 pencil you just need to divide

Step-by-step explanation:

3.20$ divide by 4=0.8 /each pencil cost 0.8

4.80$ divide by 12=0.4 /each pencil cost 0.4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Add [1/2x-4+2y]+[2/5x+5-4y]=
    10·1 answer
  • A one month supply of multi-vitamins is $28. A two month supply is $49. How much money can a customer save by going with a two m
    12·2 answers
  • You are building a new house on a cartesian plane whose units are measured in miles. your house is to be located at the point (6
    11·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLEST!!!!!!! <br> 6/9x+57=8
    10·1 answer
  • Which is equivalent to 5 × 9 × 8?<br><br> 72 × 8<br><br> 45 × 72<br><br> 45 × 9<br><br> 5 × 72
    14·2 answers
  • Please help me I forgot this subject
    14·1 answer
  • Help please, i need it asap. thank you
    5·1 answer
  • Solve the following inequality.<br> 20 &lt; 8
    8·1 answer
  • Multiply
    9·1 answer
  • Solve the system of equations 4x+5y=-14 and -5x-8y=10 by combining the equations.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!