The surface area formula is 4 x pi x r^2
<span>Round this to the nearest hundred. 728
= 700</span>
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
5a.
18/9 = 12/x
18x = 12(9)...cross multiply
18x = 108
x=108/18
x=6
Pythagorean Theorem: A^2 + B^2 = C^2
<span>We know A and C, let's find B by doing it backwards </span>
<span>C^2 - A^2 = B^2 </span>
<span>4^2 - 7 (square root of 7 squared is just 7) = B^2 </span>
<span>16 - 7 = B^2 </span>
<span>9 = B^2 </span>