1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
2 years ago
7

8th Grade Math Pls help, I'll mark Brainiest for the First Correct answer

Mathematics
1 answer:
alexira [117]2 years ago
6 0
Y = -x + 5
hope it helps
You might be interested in
Miguel recently sold some farmland and bought a new plot that consists of 968 acres. Miguel calculates that this is 20% less acr
Delicious77 [7]

Answer:

1210 acres

Step-by-step explanation:

Given data

let the old farmland be x acres

new farmland = 968 acres

therefore

let us find 20% of the old farmland

=20/100x

=0.2x

Hence

968+0.2x=x

collect like terms

968=x-0.2x

968=0.8x

x= 968/0.8

x=1210 acres

6 0
3 years ago
How do i find the area
RideAnS [48]
Multiply the height and base of the triangle, then divide by 2. To find the area of the semi-circle, you must do this formula. 3.14 x Diameter × 1/2

Answer : 96 + 25.12 = 121.12cm
4 0
3 years ago
Jake has three different colored pens in his book bag: blue, green and purple. The probability of randomly choosing a blue pen f
Nadya [2.5K]

Answer:

the Pearson above me is right

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Please help me and I’ll give you brainiest!!!!!!!!! <br><br> Thank you:)!!!!!
sattari [20]
What you have written down is correct, x=-3
4 0
3 years ago
A bag contains 5 quarters 2 dimes and 4 pennies what is probability Of picking a dime
Snezhnost [94]

Answer:

2/11 or 18 %

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A particle is moving with the given data. Find the position of the particle.a(t) = t² - 8t + 7
    12·1 answer
  • In a city, 6th and 7th Avenues are parallel and the corner that The Pizza Palace is on is a 54° angle. What is the measure of th
    12·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • Hey guys can you help me im in pain and cant think strait.
    8·1 answer
  • Samantha is riding a raft down a stream that is moving at a rate of 65 feet per minute. How far downstream does she travel in 5
    6·2 answers
  • Whoever responds first will get marked Best.
    7·1 answer
  • Answer this question please ASAP!!
    5·2 answers
  • Someone please help asap!!! How do I know where to shade at?
    12·1 answer
  • the number line goes from 0 to 1 and is subdivided into tenths Describe where youd locate the point 15/25
    5·1 answer
  • UNIT 5: CEREAL BOX PROJECT / PORTFOLIO <br> HELP
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!