1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mumz [18]
2 years ago
9

What's the value of x? Enter your answer in the box. x = {}

Mathematics
2 answers:
Tatiana [17]2 years ago
4 0
You add both the numbers up and see what they get. Then you subtract that number from 180 since that is always what a triangle equals, therefore your answer is 39
Pani-rosa [81]2 years ago
3 0

All three angles on a triangle always equal 180°.

Example: 100°+40°+40°=180°

102+39=141°

180-141=39°

x = 39°

You might be interested in
NEED HELP ASAP!!!!!Can someone help me!???!
raketka [301]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

because it makes the most sense

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find two consecutive integers whose sum is 91
lys-0071 [83]
46+45=91 
Hope this helps!
6 0
3 years ago
Please Help Me Out!!​
coldgirl [10]

5x+4 is your answer first you do distributive property then you and like terms

3 0
3 years ago
Pls answer for free 3 brainliests
fomenos

Answer:

Step-by-step explanation:

735$

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the surface area of this rectangular prism?
stira [4]

i think the answer is A.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The office manager of First Tech Support borrowed $25,000 to purchase new computers for employees. The bank charges 6 percent in
    15·2 answers
  • Simplify each expression. (a2b-3/a-2b2)2 a=/0 b=/0
    10·2 answers
  • TWENTY POINTS!!!! Find the correct simplified answer; 6x-2(5-2x)=
    8·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!
    8·2 answers
  • Three consecutive integers have a sum of 243
    5·2 answers
  • The difference of y and 5 is at the most 20
    13·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • HELP ME WITH THIS QUESTION PLZ!!
    12·2 answers
  • For a work banquet, Jack can spend no more than $200 on dessert. Fruit pies cost $9 each and cakes cost $20 each. Write the line
    6·1 answer
  • What is the values of x?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!