1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
3 years ago
12

HELP PLEASE MATH WILL GIVE BRAINLIST​

Mathematics
1 answer:
NeX [460]3 years ago
6 0

Answer:

y=1/3x

Step-by-step explanation:

the third one

You might be interested in
A recipe calls for 5 1/2 cups of flour. Molly only has 3 3/4 cups of flour. Write and solve an equation to find the additional a
Leni [432]

Answer:

1 3/4 cups

Step-by-step explanation

Since the recipe calls for 5 1/2 cups of flower and Molly only has 3 3/4 cups, subtract 3 3/4 from 5 1/2 to get the remaining cups of flour needed to make the recipe.

5 1/2 - 3 3/4 = 1 3/4

3 0
3 years ago
Bill is 2 years older than his brother Will. If the product of their ages is one less than five times the sum of their ages, how
Advocard [28]

Answer:

Will's age = 9 years

Bill's age = 11years

Step-by-step explanation:

Let will age = x

Bill = x +2 since he is 2 years older

x(x+2) = 5( x +x+2) - 1

Opening brackets

x² + 2x = 5(2x + 2) - 1

x² + 2x = 10x + 10 - 1

x² + 2x = 10x + 9

Collect like terms

x² + 2x - 10x - 9 = 0

x² - 8x - 9 = 0

Solve quadratically using factorisation method by finding two factors of +9 that can add up to give -8, the coefficient of x.

The factors are -9 and +1

x² + x - 9x - 9 = 0

x(x + 1) -9( x +1)

x+1) (x -9) =0

x + 1 = 0 or x -9 =0

x = -1 or 9

Age can not be negative

Therefore,

Will's age = 9 years

Bill's age = x+2 = 9+2 = 11years

I hope this was helpful, please rate as brainliest

6 0
3 years ago
What dose 4i(-6+i) +
Yuliya22 [10]

Step-by-step explanation:

-4 - 24 i

3 0
3 years ago
PLS HELP the FIRST PERSON TO ANSWER CORRECTLY I WILL MARK BRAINLIEST
jok3333 [9.3K]

Answer:

there are infinite answers because the equation 12x+8=12x+8 is a true statement

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A 4-pint carton of pineapple juice costs $8.08. What is the price per quart?<br><br> $
Elena L [17]

Answer:

2.02

hope this helps

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jeremy raised $250 for charity last year. This year he raised 20% more than he raised last year. How much money did Jeremy raise
    7·2 answers
  • The cost of a school banquet is $95 plus $13 for each person attending. This can be modeled by the equation c=13x+95 where C rep
    8·1 answer
  • Evaluate the limit, if it exists. Show work.<br> lim→5 2−3−10 / 2−10
    7·1 answer
  • Survey showed that 1,200 customers eating lunch . 240 ordered coffee with their meal. What percent of customers did not order co
    15·1 answer
  • (5x-3y,3x-y)=(16,12)​
    11·1 answer
  • Find the constant of direct variation when x = 3 and y = -12​
    15·1 answer
  • Please do question 4 and 5 only. <br><br> I will mark brainliest to well explained answers.
    6·1 answer
  • The following data points represent the length of each song Roy the Rooster sang each morning since he
    7·1 answer
  • If f (x)=x^2, then f (4) = 4^2= 16
    11·1 answer
  • Solve the equation<br>6j + 27 = j + 57​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!