Answer:
8 bags of pretzels
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of bags of pretzels Tim buys. We assume he spends exactly $20 on exactly 12 bags of snack food. Then his purchase is ...
1.50x + 2.00(12-x) = 20.00
-0.50x +24.00 = 20.00 . . . eliminate parentheses, collect terms
-0.50x = -4.00 . . . . . . . . . . .subtract 24
x = 8 . . . . . . . . . . divide by -0.50
Tim will buy 8 bags of pretzels.
Answer:
hmmmmmmmmmmmmmmm
62
Step-by-step explanation:
Answer:
$156.35
Step-by-step explanation:
we know that
A group of friends went to lunch, and their bill was $132.50
In this problem
$132.50 represent the 100%
100%+18%=118%
so
using proportion
Find out the total amount that represent 118%
Let
x ----> the total amount of the bill

Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.
Step-by-step explanation: