1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
3 years ago
11

PLS HELP What is the area, in square of the parallelogram below?

Mathematics
1 answer:
Arlecino [84]3 years ago
6 0

Answer:

35 square units

Step-by-step explanation:

Area of the parallelogram = 7*5 = 35 square units

You might be interested in
A linear function contains the following points.
Softa [21]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

its 5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of $420 for 15 tickets!
gayaneshka [121]
I could be wrong but I got 28. I devided 420 by 15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
7) Simplify:<br> (3x)2<br> 3x3
Vsevolod [243]

Answer:

3x3

Step-by-step explanation:

3=3

3x3(1)

1x2

2+1

answer 3x3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents the function f(x)=4|x|?
Fantom [35]

Answer:

I think this is what the graph looks like.

Step-by-step explanation:

I hope this helps.sorry if it's wrong.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 4√10 - √10 please explain how ypu got the answer
ElenaW [278]
4\sqrt{10}-(1)\sqrt{10}=3\sqrt{10}

2)
4\sqrt{10}-\sqrt{10}=\sqrt{10}(4-1)=3\sqrt{10}
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 4 batches of punch each batch has 16 fluid oz lemon juice and 4 pints of orange juice if each serving is 1 cup how many servings
    7·1 answer
  • In a certain community, 36 percent of the families own a dog and 22 percent of the families that own a dog also own a cat. In ad
    7·1 answer
  • How many solutions does 2x+4y=8 have
    6·1 answer
  • Evaluate 4 · 1 + 6 · 16 + 0<br><br> a) 8<br> b) 0<br> c) 100<br> d) 185
    7·2 answers
  • Solve equation using square root property<br> X2-8X+16=1
    6·1 answer
  • The quotient of a number and 3 is less than 24
    15·1 answer
  • Find the correct product. (n+7)^2
    7·1 answer
  • Alex spent $15 on 34 pounds of cookies. What is the unit rate in cost per pound?
    14·2 answers
  • Please Helpp mee
    11·1 answer
  • 3. You make a $2500 investment. If the bank pays 3% simple annual
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!