1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashcka [7]
3 years ago
12

Irina’s basketball team has a 1 in 6 chance of winning the first-place trophy. She rolled a six-sided number cube repeatedly, as

signing her team a number from 1 to 6 to demonstrate the probability that her team would win. Which method did she use to collect her data? survey simulation experiment observational study
Mathematics
2 answers:
Neporo4naja [7]3 years ago
8 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

i did it

Nonamiya [84]3 years ago
4 0

Answer:

b is right (simulation)

Step-by-step explanation:

edg

You might be interested in
If(x) = x + 2 and h(x) = x-1, what is f • h](-3)?
deff fn [24]

Answer/Step-by-step explanation:

Composition functions are functions that combine to make a new function. We use the notation ◦ to denote a composition.

f ◦ g is the composition function that has f composed with g. Be aware though, f ◦ g is not

the same as g ◦ f. (This means that composition is not commutative).

f ◦ g ◦ h is the composition that composes f with g with h.

Since when we combine functions in composition to make a new function, sometimes we

define a function to be the composition of two smaller function. For instance,

h = f ◦ g (1)

h is the function that is made from f composed with g.

For regular functions such as, say:

f(x) = 3x

2 + 2x + 1 (2)

What do we end up doing with this function? All we do is plug in various values of x into

the function because that’s what the function accepts as inputs. So we would have different

outputs for each input:

f(−2) = 3(−2)2 + 2(−2) + 1 = 12 − 4 + 1 = 9 (3)

f(0) = 3(0)2 + 2(0) + 1 = 1 (4)

f(2) = 3(2)2 + 2(2) + 1 = 12 + 4 + 1 = 17 (5)

When composing functions we do the same thing but instead of plugging in numbers we are

plugging in whole functions. For example let’s look at the following problems below:

Examples

• Find (f ◦ g)(x) for f and g below.

f(x) = 3x + 4 (6)

g(x) = x

2 +

1

x

(7)

When composing functions we always read from right to left. So, first, we will plug x

into g (which is already done) and then g into f. What this means, is that wherever we

see an x in f we will plug in g. That is, g acts as our new variable and we have f(g(x)).

g(x) = x

2 +

1

x

(8)

f(x) = 3x + 4 (9)

f( ) = 3( ) + 4 (10)

f(g(x)) = 3(g(x)) + 4 (11)

f(x

2 +

1

x

) = 3(x

2 +

1

x

) + 4 (12)

f(x

2 +

1

x

) = 3x

2 +

3

x

+ 4 (13)

Thus, (f ◦ g)(x) = f(g(x)) = 3x

2 +

3

x + 4.

Let’s try one more composition but this time with 3 functions. It’ll be exactly the same but

with one extra step.

• Find (f ◦ g ◦ h)(x) given f, g, and h below.

f(x) = 2x (14)

g(x) = x

2 + 2x (15)

h(x) = 2x (16)

(17)

We wish to find f(g(h(x))). We will first find g(h(x)).

h(x) = 2x (18)

g( ) = ( )2 + 2( ) (19)

g(h(x)) = (h(x))2 + 2(h(x)) (20)

g(2x) = (2x)

2 + 2(2x) (21)

g(2x) = 4x

2 + 4x (22)

Thus g(h(x)) = 4x

2 + 4x. We now wish to find f(g(h(x))).

g(h(x)) = 4x

2 + 4x (23)

f( ) = 2( ) (24)

f(g(h(x))) = 2(g(h(x))) (25)

f(4x

2 + 4x) = 2(4x

2 + 4x) (26)

f(4x

2 + 4x) = 8x

2 + 8x (27)

(28)

Thus (f ◦ g ◦ h)(x) = f(g(h(x))) = 8x

2 + 8x.

4 0
2 years ago
100,000 equals 10 to the what power?
Likurg_2 [28]
100,000 equals 10 to the power of 5, hope helps.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Debby, Ella and Unique invest $10,000 each into an oil company. Debby owns 2000 $1 common stocks, Ella owns 1000 of 5% $50 prefe
Mashutka [201]

Answer:

Ella has the greatest return in the current year.

Step-by-step explanation:

Debby would receive $0.80 for each of her 2000 common stock in the oil company,hence Debby's return on investment in the current year is $1600($0.80*2000)

Besides,Ella's return on the stock investment in the current year is computed thus:

Ella's return= 5%*1000*$50=$2,500

In addition,Unique's dollar return on the investment is computed as follows:

Unique's return on  investment=4%*2000*$20=$1,600

From the above computations,Ella seems to have the highest return in the current year of $2,500 whereas the two others managed to have $1600 return each

5 0
3 years ago
Describe the steps you take to order 5/8(5 on top, 8 on bottom fraction), 0.8, 3/5(3 on top)
sergeinik [125]
First change 0.8 to a fraction which is 4/5. Then find a common denominator between 5/8, 4/5, and 3/5. The common denominator is 40. So then you multiply the numerator by the same number you multiply the denominator by. I'll do 5/8 as an example; to get 40 as your denominator multiply 8 by 5, and then multiply 5 by 5. The fraction you'll get is 25/40. The rest of the fractions are 4/5 - 32/40 and 3/5 - 24/40. Then order them either from smallest to largest (24/40, 25/40, 32/40) or largest to smallest (32/40, 25/40, 24/40).
8 0
3 years ago
1.
Novosadov [1.4K]

Answers:

<u>A. 17</u>

<u>B. 27</u>

<u>C. -19</u>

<u>D. -7</u>

<u>E. 17</u>

<u>F. 326</u>

<u></u>

<h2>BRAINLIEST PLEASE</h2>
5 0
2 years ago
Other questions:
  • HELPP!!!! WHAT IS THE VOLUME????
    7·2 answers
  • Factor out coefficient of 3/8d+3/4
    13·1 answer
  • Find the area of the rectangle with the given dimensions ... l = 15 mm, w = 4 mm
    9·1 answer
  • If you save $3,000 at an interest rate of 14 percent per year, how much will you have at the end of six years? The interest shou
    12·1 answer
  • Solve 2x2 + 16x + 34 = 0.
    11·2 answers
  • at a reception, 23 out of 100 pieces of a wedding cake have been eaten. what decimal represents the number of pieces of cake tha
    15·1 answer
  • The sum of 5 consecutive even numbers is 180 what is the first number in the sequence
    14·1 answer
  • Four friends equally shared the cost of supplies for a picnic.The supplies cost $12.40.How much did each pay.
    9·1 answer
  • Im not sure how to do this question
    11·2 answers
  • At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!