Your answer is 32:Blue and 16:White
I can’t answer 5 because I don’t know what was in Example two, but I can tell you how to graph the equation y = -200x + 2400!
This equation is in slope intercept form, which means that the number next to the variable is the rate of change and the number added onto the first term is the initial value. Since your initial value is 2400, your first point will be at (0, 2400). Each time x increases by 1, y will decrease by 200 (because the rate of change is -200). So your second point will be (1, 2200) and so on.
To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide
1.12/8.2
$0.14 For one ounce
Answer:
See attachment >_<
Step-by-step explanation:
Because the line includes the point
, we'll begin our line at this coordinate.
The slope is
, or,
. Slope is formatted in the
in the line over its
. Or,
. This means the line rises
units and runs
unit.
From our beginning point,
, move up seven units and then to the right one unit.
If this line was negative (it would have a negative slope), we would run to the left. However, we have a positive slope, so we will run to the <em>right.</em>
By doing this, we land on the point
. Draw a line through this point with our beginning coordinate
. This is our graphed line. I've attached a photo as well :)
Good luck ^^