1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
9

A package of 24 pencils costs $3.60. What is the cost per pencil?

Mathematics
2 answers:
motikmotik3 years ago
4 0

Answer:

6.66666666667

Step-by-step explanation:

____ [38]3 years ago
3 0

Answer: 6.66

Step-by-step explanation: because you have to divide 24/3.6

You might be interested in
Can someone help me with this plss
DIA [1.3K]

Answer:

6. Quadrant four

7. Quadrant three

8. Quadrant one

Step-by-step explanation:

These questions give you points to graph and then asks which quadrants they are graphed in. Here is a visual.

6 0
2 years ago
Find the distance between the points (-4, -2) and (5, 10). If necessary, round your answer to two decimal places.
NISA [10]
15, if you plot the points, then seperate the x and y into two seperate lines, you can create a 3,4,5 triangle to find the distance between the points.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help!! Given: DE is a midsegment of ABC. Show all work.
topjm [15]

Answer:

AC=14

X=10

Y=1

Hoped this helped!

Step-by-step explanation:

DE is half of BC, therefore x=10. AE and EC have to be the same length, which is 7. SO, y=1 and x is 10.

5 0
2 years ago
What 2 whole numbers is the square root of 75 between?
Nataliya [291]

Answer:

8 and 9

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Pls help plllllllssssssssssssssssssssssssssssss helpppppppppppppppppppppppp
hjlf
Sorry don’t now the answer to this problem
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Help please!
    9·1 answer
  • Perfect cubes between 1000 and 6000
    10·1 answer
  • Tara walks 2 miles in 30 minutes At this rate,how far can Tara walk in 45 minutes?​
    9·1 answer
  • Solve for the inequality -6× - 17> 8× + 25
    7·1 answer
  • Can someone please help me ?!! I cannot figure it out . I am confused
    8·1 answer
  • The number 25 is a perfect square true or false true
    9·2 answers
  • Simon Simms takes out $20,000 of a twenty-payment life when he is twenty-five years old. a. annual premium b. quarterly premium
    15·1 answer
  • Help ASAP please!!!!!!!!!​​
    13·1 answer
  • if a ball is rolling down hill and accelerating at a rate of 2m/s^2 because of a 2N net force. What is the mass of the ball?
    5·1 answer
  • Two angles are supplementary. One angle measures 2x, and the other angle measures 3x - 15. Which equation can you use to find th
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!