1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
den301095 [7]
2 years ago
11

Manual is a word processor operator and makes $11.50 an hour. How much is his gross earnings for one week if he worked a total o

f 52 hours? Determine regular pay, and overtime pay
Mathematics
1 answer:
Shkiper50 [21]2 years ago
5 0

Given :

Manual is a word processor operator and makes $11.50 an hour.

To Find :

How much is his gross earnings for one week if he worked a total of 52 hours.

Solution :

The operator makes $11.50 in an hour.

So, amount he make if he work 52 hours in a week is :

A = $(52 × 11.50)

A = $598

Therefore, the weekly income for this week is $598.

You might be interested in
A bouncing ball reaches a height of 27 feet at its first peak, 18 feet at its second peak, and 12 feet at its third peak. Descri
astraxan [27]

Sample Response: There is a common ratio of 2/3 between the height of the ball at each bounce. So, the bounce heights form a geometric sequence: 27, 18, 12. Two-thirds of 12 is 8, so on the fourth bounce, the ball will reach a height of 8 feet.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a unit price label has a unit price of 13.5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package? a. $0.32 b.
marta [7]
Multiply:
13.5*24=324cents=$3.24

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
AveGali [126]
Your answer would be $1.89

You take 11.34 and divide it by 6. After that you’ll be 1.89 as your unit price.

1.89 is how much for 1 pound
8 0
2 years ago
1/3 to 2/3 percentage increase or decrease
Leto [7]

Answer:

increase

Step-by-step explanation:

the number got bigger

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help to see if their equivalent help fast pls
Taya2010 [7]
They are <em><u>not</u></em><u> </u>equivalent. When you <em>distribute the 1/4</em>, the <em><u>expressions are different</u></em>. 
8 0
3 years ago
Other questions:
  • X/3 = -9, plz solve this
    15·2 answers
  • Guys please help me <br><br> this is a system of equation word problem
    7·1 answer
  • Which phrase describes only a square?
    8·1 answer
  • Pls help for 40points!
    15·2 answers
  • Determine the sum<br> -11% +43
    12·2 answers
  • In an inequality, -2.5 is the lesser number. What is the position of the other number on the horizontal number line in relation
    6·2 answers
  • At most, Alana can spend $40 on carnival tickets. Ride tickets cost $4 each, and food tickets cost $2 each. Alana buys at least
    14·1 answer
  • Plz help asap plzzzzzzz
    14·1 answer
  • At any time t ≥ 0, in hours, the rate of growth of a population of bacteria is given by dy/dt = 0.5y. Initially, there are 200 b
    9·1 answer
  • I need help with question 2
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!