Answer:
The greenhouse effect is the process by which radiation from a planet's atmosphere warms the planet's surface to a temperature above what it would be without this atmosphere.So following options are correct options
- slowly increasing global temperature
- caused when atmospheric gases trap heat
- increasing because of carbon dioxide emissions
Answer:
a. C = 12x + 110; b. $290
Step-by-step explanation:
a. The polynomial
Let L = cost of flip-flops
and S = cost of sandals
Then
C = L + S
= 40 + 4x + 70 + 8x
= 12x + 110
b. The cost
C = 12 × 15 + 110
= 180 + 110
= $290
The cost of making 15 flip-flops and 15 sandals is $290.
Answer:
The unit price is 4.15 dollars per gallon
Step-by-step explanation:
- Yolanda buys 5.8 gallons of gas for $24.07
- We need to find the unit price in dollars per gallon
- Unit price means the price of each gallon
∵ The number of gallons = 5.8 gallons
∵ The price of the gallons = $24.07
∵ The unit price = the amount of money ÷ number of gallons
∴ The unit price = 24.07 ÷ 5.8
∴ The unit price = 4.15 dollars per gallon
* <em>The unit price is 4.15 dollars per gallon</em>
Answer:
1 + ln 2 - ln x
Step-by-step explanation:
ln ( 2e /x)
We know that ln ( a/b) = ln ( a) - ln (b)
ln (2e) - ln (x)
We also know that ln ( a*b) = ln a + ln b
ln ( 2) + ln e - ln x
We know that the ln e = 1
ln 2 + 1 - ln x
Changing the order
1 + ln 2 - ln x
Answer:
Hello I am not 100% on my answer but I would assume that X is 2.5 and Y is 6.5
Hope This Helps! please correct me if i am wrong