Janice and her dad are building a treehouse. Her dad bought a box of 155 nails for 3.10andaboxof85screwsfor7.65. How much more d
o screws cost per piece?
1 answer:
Answer:
$0.07
Step-by-step explanation:
nails = 3.10/155 = 0.02/piece
screws = 7.65/85 = 0.09/piece
0.09 - 0.02 = 0.07
You might be interested in
X^2-10x+16= 0
(x-8)(x-2)=0
x = 8 or 2
Square root of 1269 = 35.62
So the side length became 0.6*5 = 3 cm.
1580 I assume srry if it is incorrect