1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
2 years ago
5

Janice and her dad are building a treehouse. Her dad bought a box of 155 nails for 3.10andaboxof85screwsfor7.65. How much more d

o screws cost per piece?
Mathematics
1 answer:
Arada [10]2 years ago
5 0

Answer:

$0.07

Step-by-step explanation:

nails = 3.10/155 = 0.02/piece

screws = 7.65/85 = 0.09/piece

0.09 - 0.02 = 0.07

You might be interested in
X^2-10x = −16 solution??
Maru [420]
X^2-10x+16= 0
(x-8)(x-2)=0
x = 8 or 2
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for x x3=8 = x=2 ,x=4,x=24,x=52
Hatshy [7]

x^3=8\to x=\sqrt[3]8\\\\x=2\ because\ 2^3=8

3 0
3 years ago
Square root of 1269<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br> pl pl answer
Fiesta28 [93]
Square root of 1269 = 35.62
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A square has side length of 5 cm. The square was changed using a scale factor of 0.6.
Aliun [14]
So the side length became 0.6*5  = 3 cm.
8 0
3 years ago
If 1500 grows to 1950 after 5 years, find the simple interest rate
olga_2 [115]
1580 I assume srry if it is incorrect 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A theater contains 500 seats. student tickets are $4 each and adult tickets are $5 each. the manager must sell at least 200 stud
    9·1 answer
  • How many cards must be drawn from a standard 52 card deck to guarantee a black card?
    12·1 answer
  • Find the axis of symmetry for each parabola.<br><br> a) y = -16x^2 + 64x - 25
    10·2 answers
  • Can someone please help me with 10-14. Its algebra hw and I dont understand anything!!!!
    14·1 answer
  • Rose can run 4 miles in 56 minutes how many miles does Rosa run if she runs for 42 minutes
    12·2 answers
  • Question 28 of 42
    15·1 answer
  • Boba cost $4.00 and left a tip. The total was $4.36. What % did you tip?
    10·2 answers
  • An ice sculpture measures 52 inches and melts continuously by 3% per minute. Fine the height
    11·1 answer
  • Need help with this question ​
    7·1 answer
  • Help 10 points to solve please
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!