1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
2 years ago
5

Janice and her dad are building a treehouse. Her dad bought a box of 155 nails for 3.10andaboxof85screwsfor7.65. How much more d

o screws cost per piece?
Mathematics
1 answer:
Arada [10]2 years ago
5 0

Answer:

$0.07

Step-by-step explanation:

nails = 3.10/155 = 0.02/piece

screws = 7.65/85 = 0.09/piece

0.09 - 0.02 = 0.07

You might be interested in
Eight people were asked, "How many times have you been on an airplane?" Their responses are listed below.
laila [671]
Mode: 1

Range: 5
bye 
bye
4 0
3 years ago
Percent equivalent of 7/15
STALIN [3.7K]
46.67 is the answer to this question.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement accurately represents the relations between pressure and volume
Elodia [21]
As pressure increases, volume decreases.

As you read the table down, the number for pressure gets bigger while the number for volume lessens. Hope I helped :)
7 0
3 years ago
What is the volume?<br><br> 7 cm<br> 5 cm<br> 8 cm<br><br> cubic centimeters
Flura [38]

Answer:

280 cm

or 280cm^2

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Round 216041.455565 to the nearest thousand
algol13

Answer:

216000

Step-by-step explanation:

Please list as brainlist so that I can level up! Thank you!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the slope of the line that passes through the given points (6,-1) and (-3,-1)
    7·2 answers
  • An airplane is preparing to land at an airport. It is 51,300 feet above the ground and is descending at the rate of 3,000 feet p
    13·1 answer
  • Please help if the value of (x+1)^2-3 is 22 what is the value of (x+1)^2-5
    13·1 answer
  • (X^-4)(x^10)=x^p<br><br> Help:(
    9·1 answer
  • If one man can complete a work in 85/7days. In how many days 5 men can<br> finish this work?
    5·1 answer
  • A pencil costs $0.45, an eraser costs $0.30, and a pencil sharpener costs $0.30. What is the cost of 3 pencils, 2 erasers, and 1
    12·1 answer
  • What is 0.0625 as a square root
    14·1 answer
  • Asking for a friend please help
    8·2 answers
  • What is the value of 3 in 10.31 is ........ times as much as the value of 3 in 10.13.
    11·1 answer
  • 60 people attend a game night. Everyone chooses to play chess, a two-player game, or Uno, a
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!