1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kitty [74]
3 years ago
11

Help please with this bath problem the picture above

Mathematics
2 answers:
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
7 0
The relationship is a function:)
nikklg [1K]3 years ago
4 0

Answer:

a relation that is a function

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Assume that you have saved $2,000 for the purchase. How much of this money will you be able to put towards the purchase price of
nexus9112 [7]
<h3>What is Cost Price?</h3>

This refers to the price which a seller or a merchant purchased a good and this would be a good determinant to find out the selling price so that he could make a good profit.

<h3>Selling Price</h3>

This refers to the price which a good is sold and there are several factors which are taken into account such as:

  • Expenses
  • Cost Price, etc.

Mathematically, the<em> profit= </em>Cost price - Selling Price (Expenditure)

Please note that your question is incomplete so I gave you a general overview so that you could have a better understanding of the concept.

Read more about cost price here:

brainly.com/question/19104371

6 0
2 years ago
Write a4bc2in expanded form.
zimovet [89]

Answer:

I'm not sure

Step-by-step explanation:

I don't even think that is possible

8 0
3 years ago
1. Jemima wants to make chocolate chip walnut brownles. Chocolate chips come in a 12oz bag that costs $3. Walnuts
fomenos

Answer:

4 bags of chocolate chips and 1 bag of walnuts.

Step-by-step explanation:

Find how many ounces are in 3 pounds:

16 oz = 1 lb

16 oz × 3 = 3 lbs

48 oz = 3 lbs

Variable x = number of chocolate chips

Variable y = number of walnuts

4x + 1y = 15

Keep in mind it must equal up to 48 oz and be $15 or under.

4 bags × 12 oz = 48 oz

1 bag × 4 oz = 4 oz

48 oz + 4 oz = 52 oz > 48 oz

4 bags × $3 = $12

1 bag × $2 = $2

$12 + $2 = $14 < $15

Both requirements have been met.

7 0
2 years ago
Which of these number sentences is not true
andrew-mc [135]

4,ooo,ooo mm equal 4km

6 0
3 years ago
It is not A. or B. I will give brainliest
mars1129 [50]

Answer:

2m + 4 = 5

Step-by-step explanation:

Cross multiply.

2(m + 2) = 5 * 1

2m + 4 = 5

Answer: 2m + 4 = 5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is ( 5+2) + 3 = 5 + (2+3)
    9·2 answers
  • Using the discriminant determine the number of real solutions -4x^2+20x-25=0
    10·2 answers
  • Solve the equation for x X/2- 4 = x/7 + 1
    14·1 answer
  • The Storm roller coaster climbs to a height of 180 feet. The Snake roller coaster climbs to a height of 105 feet. How much highe
    14·2 answers
  • What is 107,609 divided by 72
    9·2 answers
  • Solve for d.<br><br> 5 = 3d + 2
    6·2 answers
  • What is the slope of the line below
    14·1 answer
  • Find the<br>value of<br>x if<br>3^x=3^2020+3^2017/3^2017+3^14​
    14·1 answer
  • Need help plsss give you brainliest plssss help me it’s rounding money cents, dime and dollar I will give you a 50 bonus
    14·1 answer
  • Sue graphed the formula for converting temperatures from Fahrenheit to Celsius.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!