1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
2 years ago
11

Can you help me with this question Increase 40 by 50%

Mathematics
2 answers:
Marina86 [1]2 years ago
8 0

Answer:

60!

Step-by-step explanation:

100% is 40

to increase that by 50, do 1.5 times 40

the answer to that is 60

professor190 [17]2 years ago
5 0

Answer:

60

Step-by-step explanation:

first you have to find 50% of 40 but multiplying 40 by .5 to get 20. then you add 20 to 40 to get your answer

You might be interested in
George's page contains twice as many typed words as Bill's page and Bill's page contains 50 fewer words than Charlie's page. If
seropon [69]
The answer to this question is:

Bill's page initially contained 260 words.
6 0
2 years ago
The equation of line AB is y = 5x + 1. Write an equation of a line parallel to line AB in slope-intercept form that contains poi
Zolol [24]

Answer:

The equation of the line y= 5x+1. Line that is parallel to the function given should have the same slope as the equation which is 5. We use the point-slope form in order to find the second equation that contains the point (4,5).

y - 5 = 5(x-4)

y = 5x - 20 +5

y≈ 5x -15

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Helpmeeejjrjjrjrjtktktktii
Artist 52 [7]

I would first convert the mixed fraction into an improper fraction. To put it lightly, the reciprocal is the numerator and denominator are switched. For this instance it would be 4/37.

7 0
3 years ago
What's the area of this
Ira Lisetskai [31]
The answer would be 16.5
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a pet store, Ms. Pike paid $34.75 for 5 dog bowls and 7 bones. Mr. Moore paid $20.50 for 3 dog bowls and 4 bones. Determine t
lianna [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

t a pet store, Ms. Pike paid $34.75 for 5 dog bowls and 7 bones. Mr. Moore paid $20.50 for 3 dog bowls and 4 bones. Determine the cost of one dog bowl(x) and one bone(y).

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Each hat cost $9. Each scarf cost $4 less than each hat. What is the total for 7 hats and 9 scarves? Write a number sentence for
    9·2 answers
  • Can someone help answer this math question.
    11·1 answer
  • Graph the set of points. Which model is most appropriate for the set?
    11·1 answer
  • 3. Three less than twice a number is 15. What is the number?
    8·2 answers
  • Yash brought apples and bananas to a picnic The number of apples was three more than twice the number of beane Tach brought 11 a
    16·1 answer
  • Please answer very confuse english very bad que?
    15·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • What is the volume? Use the pi button on your calculator. Round to nearest hundredth. (Don't include units, just the #.)
    14·1 answer
  • A marketing executive earns an annual salary of $78,300, and she contributes $6,500 per year to her 401(k) plan. If she has a re
    9·2 answers
  • a family of five recently replaced its 5-gallon-per-minute showerheads with water-saving 2-gallon per minute showerheads. each m
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!