1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
2 years ago
5

The area of a rectangular garden if 6045 ft2. If the length of the garden is 93 feet, what is its width?

Mathematics
2 answers:
AnnyKZ [126]2 years ago
4 0

Answer:

65 ft

Step-by-step explanation:

The area of a rectangle is

A = lw

6045 = 93*w

Divide each side by 93

6045/93 = 93w/93

65 =w

inna [77]2 years ago
4 0

Answer:

\huge \boxed{\mathrm{65 \ feet}}

Step-by-step explanation:

The area of a rectangle formula is given as,

\mathrm{area = length \times width}

The area and length are given.

6045=93 \times w

Solve for w.

Divide both sides by 93.

65=w

The width of the rectangular garden is 65 feet.

You might be interested in
Can someone help me. please!<br><br>At the end, it says x less that 1, but greater than 0.
Afina-wow [57]
Then its 0. something. but not a whole number :) hope this helped
7 0
3 years ago
Please help!!!!! I will give first answer brainliest.
zloy xaker [14]

a) +17 -9 = +8 . . . a profit of $8

b) +9 -5 = +4 . . . a rise of 4 cm

c) -6 -4 = -10 . . . a drop of 10 °C

_____

Each integer has a sign chosen with respect to some reference direction. We usually choose a rise or increase or profit to be the positive direction, so a drop or decrease or loss is then represented by a negative number.

7 0
2 years ago
Alex paid $4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut
igomit [66]

Answer:

Therefore, the price would be 1.76 per pound of the walnut.

Step-by-step explanation:

To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.40 / 2.50 pounds of walnuts

Price per found = 1.76 / pound of walnut


Hope this helps!

8 0
2 years ago
Below is an excerpt from the home loan contract Kyle signed with his bank.
icang [17]

9514 1404 393

Answer:

  a.  Other than pay the monthly payment, Kyle does not need to do anything.

Step-by-step explanation:

If Kyle plans to make a payment by the 15th of the month, he need do nothing, except make the payment.

If he plans to divide the payment into 3 parts, he needs to contact the bank within a week of the first of the month. If he plans to make a payment after the 15th, he needs to add $75 to it for the late charge.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
-8(-5b + 7) + 56<br> Can someone please help me with this problem
Sergio039 [100]

Answer:

40b

Step-by-step explanation:

40b-56+56

40b

hope this helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mateo made the model below to represent the number of miles he swims in the
    10·1 answer
  • Please give step by step instructions<br>2c+3=2c+3​
    5·2 answers
  • Gavin's anemometer measures the wind speed at 44.14 kilometers per hour. 4 times faster than the wind speed 5 hours ago.
    6·2 answers
  • What is a summary number model
    13·2 answers
  • Please solve this<br>2/3×15/2÷3/4×15/7
    5·1 answer
  • Which one of the following snack combinations will best satisfy a person's daily fluid requirements?
    9·1 answer
  • Which shows the following expression using positive exponents?
    6·1 answer
  • A bag of marbles has 5 blue marbles, 3 red marbles, and 6 yellow marbles. A marble is drawn from the bag
    7·1 answer
  • Does anyone know the correct answer? Btw happy thanksgiving :-)
    13·2 answers
  • If you can could you help with 27-30 please
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!