1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
3 years ago
6

PLZ HELP!! Algebra is not my thing, 30 points!! 5x + 2 = 3x + 4(2x - 1)

Mathematics
1 answer:
ira [324]3 years ago
8 0

Answer:

5x + 2 = 3x + 4(2x - 1) \\ 5x + 2 = 3x + 8x - 4 \\ 3x + 8x - 5x = 2 + 4 \\ 6x = 6 \\  \boxed{x = 1}

You might be interested in
(HELP IM GONNA GET BAD GRADES)
Firlakuza [10]
9 is your answer to your question
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
36 ft 41 1/2 ft find the area
Likurg_2 [28]
36*41.5=1494
1494 is the area


4 0
3 years ago
Charlie purchased a home for $300,000. The mortgage company requires a 10% down payment and Charlie chooses to finance the prope
Bas_tet [7]

Answer:  Charlie's down payment to purchase home is $30,000.


Step-by-step explanation:

Given that :- Charlie purchased a home for price = $300,000

Mortage company requires a down payment of =10% of price of home

Therefore, Charlie's down payment = 10% of price for home

⇒Charlie's down payment =10% of  $300,000

⇒Charlie's down payment =0.1 × $300,000

⇒Charlie's down payment =$30,000.

Thus, Charlie's down payment to purchase home is $30,000.

5 0
3 years ago
Find the area of the rectangle
Hunter-Best [27]

Answer:

<h2>Option A = 1*3 = 3 unit² </h2>

area \: of \: rectangle \:  = length \:  \times breath

length \:  = distance \: between \: f \: and \: g \: or \: between \: e \: and \: h \:

<h3>Distance between f and G = distance between E and H </h3>

F = (3,7)

G = (6,4)

H = (5,3)

E= (2,6)

= (3 units)

<h3>Distance between FE = GH </h3>

= 1 units

Area = 3* 1

= 3 units²

5 0
2 years ago
In a classroom, the average weight of 20 students is 148 pounds.
SVEN [57.7K]
The answer is h 142 your welcome
3 0
4 years ago
Other questions:
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • 1,0005.48 m2 used for 3.14pi
    8·1 answer
  • A student determined that the area of the segment of shown above is Asegment = 137.71 ft2. The student's work is shown below. Ev
    7·1 answer
  • After a power failure, the temperature in the freezer increased at an average rate of 2.5 degrees Fahrenheit per hour. The total
    6·1 answer
  • One day, a pet supply store selected every 20th person on a customer list and asked each how many dogs he or she had at home. Te
    15·1 answer
  • Need help....ASAP on both 7 AND 8
    12·1 answer
  • A sequence is defined by the formula f(n+1)=f(n)−3. If f(4)=22, what is f(1)?
    8·2 answers
  • What is the missing value?
    12·2 answers
  • Hi! can someone answer this math problem? its x-7y=-11 ; 5x+2y=-18,,, if so can anyone do it step by step? please and thank you!
    11·1 answer
  • Which of the following triangles is a triangle that has 3 acute angles
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!