Classify the following triangle. Check all that apply.
1 answer:
Answer
C, D
Step-by-step explanation:
It's a right triangle b/c one of the angles are 90 degrees.
It's Isosceles b/c 2 of the sides are the same length.
(Edited) (thank you to the poster of this question for reminding me that right triangles cannot be acute)
You might be interested in
Answer:B
Step-by-step explanation:
Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:x/3+7=13
Answer: option B
Step-by-step explanation:
-4, 1, 3
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20