1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
12

gabe's party will cost $12 if he invites six friends how many friends can Gabe invite if you spend $18​

Mathematics
2 answers:
Gre4nikov [31]3 years ago
6 0
Yes i think she is right
Anit [1.1K]3 years ago
3 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

because if he invites 2 then he will have to spend 24 and if he invites 6 he'll have to spend 72 because 12×6 is 72

You might be interested in
W(t) = 3t – 1; t = 5
son4ous [18]
I’m not sure if your asking for the solution, but Hope this helps!

8 0
4 years ago
Someone plsss help ASAP I give points
disa [49]

Answer:

90

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
three couples go to the movies and sit together in a row of six seats. In how many ways can they arrange themselves if each coup
vagabundo [1.1K]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

im just gonna name these couples by numbers 1 , 2 and 3 and each couple will take up 2 seats together.

1 2 3

3 2 1

2 3 1

1 3 2

2 1 3

3 1 2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(x) = 5x – 20 find f(6), f(10), and f(20)
damaskus [11]

Answer:

f(6) = 10, f(10) = 30, f(20) = 80

Step-by-step explanation:

Plug in the values into the equation and compute. 5*6 - 20 = 10, 5*10 - 20 = 30, 5*20 - 20 = 80.

8 0
3 years ago
Rearrange and make r as the subject
natulia [17]

Answer:

r= -d x -t + w

Step-by-step explanation:

d= (w-r)/2 multiply by t to get dt=w-r, the subract w to get dt-w=-r. divide by negative 1 to get -dx-t+w=r (the x means to multiply)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of these would not produce a representative sample that determines the favorite food
    13·2 answers
  • A house has increased in value by 38% since it was purchased. If the current value is $621,000 what was the value when it was pu
    13·1 answer
  • (6675-2097)-96 pls help
    8·1 answer
  • The angle of the roof on Wendy’s dollhouse is 56°. She built a scale model of the dollhouse with a scale
    14·1 answer
  • Forty students are in the science club. Of those, 45% are girls. This percents increases to 56% after new girls join the club. H
    6·1 answer
  • in a basketball game,benito scored 3 point less than twice the number of points Darnell scored.carnell scored 8 points.How many
    5·1 answer
  • What are the points of discontinutity y=(x-3)/x^2-12x+27
    9·2 answers
  • A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?
    10·1 answer
  • Which statement about the figure MUST be true? Select all that apply.
    14·1 answer
  • Which of the following linear inequalities matches the given graph below?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!