1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
5

Pleaseeeeeeeeeee help me ​

Mathematics
1 answer:
choli [55]3 years ago
8 0

Answer:

144

Step-by-step explanation:

4 x 4 = 16 x 2 = 32

7 x 4 = 28 x 2 = 56

7 x 4 = 28 x 2 = 56

add them up

144

You might be interested in
Need the work for this. 192 is the answer
Art [367]

Replace x with 3:

y = -3 *4^3

y = -3 * 64

y = -192

6 0
3 years ago
A caterpillar moves across the grass at a rate of 423 feet every 7 minutes. How fast does the caterpillar move in feet per minut
bija089 [108]
If it moves 423 feet in 7 minutes, you divide 423 by 7 to see how much it moves per minute, which is Around 60.4 feet per minute
7 0
2 years ago
If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
inna [77]

Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent

Step-by-step explanation:

750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50

3 0
3 years ago
Twelve dogs and cats receive 77 biscuits.
Andrews [41]

Answer:

6 dogs are there who ate the biscuits

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP PLEASE
dimaraw [331]

Answer:

Two different cars each depreciate to 60% of their respective original values. The first car depreciates at an annual rate

10%. The second car depreciates at an annual rate of 15%. What is the approximate difference in the ages of the two

cars?

Step-by-step explanation:

the answer is in the question

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Maggie has $14,100 to invest, and wishes to gain $4,000 in interest over the next eight years. Approximately what is the minimum
    15·1 answer
  • Plz answer both questions I have more on my hw and I’m in a rush rn
    13·1 answer
  • The price of a car was decreased by 25% to £1875. What was the price before<br> the decrease?
    13·1 answer
  • angle a and angle C are vertical angles if the measure of angle a equals 3x + 7° and measure of angle C equals x + 53° what is t
    9·1 answer
  • 3 questions, 20 points! Geometry questions :)
    9·2 answers
  • How is making a table of equivalent ratios to find the unit rate similar to finding the unit rate by calculating with fractions?
    14·1 answer
  • Help me pass . I’m depressed and school juss shot me in my back
    7·2 answers
  • An 8cm cube is cut into several small cubes of edge 2cm.how many cubes are formed???​
    6·1 answer
  • Mikes cookie recipe needs 3/4 cup of sugar. Jans recipe needs 1/2 cup of sugar. How much more sugar does mike need than Jan?
    15·2 answers
  • There are 3 consecutive even integers. three times the smallest is twice the largest. what are the integers
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!