1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
3 years ago
15

A line passes through the point (-6,4) and has a slope of 5/2

Mathematics
1 answer:
matrenka [14]3 years ago
6 0
The equation in slope intercept for is y = 5/2x + 4

The y intercept is 4
You might be interested in
I'm so confused. If you answer, please explain.
Ahat [919]

Answer:

its SAS

Step-by-step explanation:

HF = GF

HGJ angle = FGJ angle

JG = JG

3 0
3 years ago
You are reading a
scoray [572]

Answer:

40%.

Step-by-step explanation:

40% of 150 is 60.

7 0
3 years ago
Factor the quadratic equation below to reveal the solutions. X^2+4x-21=-9
a_sh-v [17]

Answer:

x = 3 and x = -7

Step-by-step explanation:

The given quadratic equation is x^2+4x-21=0. We need to find the solution of this equation.

If the equation is in the form of ax^2+bx+c=0, then its solutions are given by :

x=\dfrac{-b\pm \sqrt{b^2-4ac} }{2a}

Here, a = 1, b = 4 and c = -21

Plugging all the values in the value of x, such that :

x=\dfrac{-b+ \sqrt{b^2-4ac} }{2a},\dfrac{-b- \sqrt{b^2-4ac} }{2a}\\\\x=\dfrac{-4+ \sqrt{(4)^2-4\times 1\times (-21)} }{2(1)},\dfrac{-4- \sqrt{(4)^2-4\times 1\times (-21)} }{2(1)}\\\\x=3, -7

So, the solutions of the quadratic equation are 3 and -7.      

6 0
3 years ago
Arrange the systems of equations that have a single solution in Increasing order of the x-values in their solutions.
NemiM [27]

Complete question is;

Arrange the systems of equations that have a single solution in Increasing order of the x-values in their solutions.

1) 2x + y = 10

x - 3y = -2

2) x + 2y = 5

2x + y = 4

3) x + 3y = 5

6x - y = 11

4) 2x + y = 10

-6x - 3y = -2

Answer:

Arranging the systems in increasing value of x gives;

System 2, system 3, system 1

Step-by-step explanation:

1) 2x + y = 10 - - - (eq 1)

x - 3y = -2 - - - (eq 2)

Multiply eq 1 by 3 to get;

6x + 3y = 30

Add it to eq 2 to get;

7x = 28

x = 28/7

x = 4

2) x + 2y = 5 - - - (eq 1)

2x + y = 4 - - - (eq 2)

Multiply eq 2 by 2 to get;

4x + 2y = 8

Subtract eq 1 from it to get;

3x = 3

x = 3/3

x = 1

3) x + 3y = 5 - - - (eq 1)

6x - y = 11 - - - (eq 2)

Multiply eq 2 by 3 to get;

18x - 3y = 33

Add to eq(1) to get;

19x = 38

x = 38/19

x = 2

4) 2x + y = 10 - - - (eq 1)

-6x - 3y = -2 - - - (eq 2)

Make y the subject in eq 1 to get;

y = 10 - 2x

Put in eq (2);

-6x - 3(10 - 2x) = -2

-6x - 30 + 6x = -2

0 = 0

Thus,no solution exists.

Arranging the systems in increasing value of x gives;

System 2, system 3, system 1

3 0
3 years ago
Marley is a waitress. On Thursday, she earned $4.60 per hour plus $50.25 in tips. How many hours did she work that day if she ea
ELEN [110]

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

1. Subtract value of tips she got that day

87.05 - 50.25 = 36.8

36.8 is the actual payment for her job that day

2. Divide 36.8 with paid/hour (4.6)

36.8 ÷ 4.6 = 8 hours

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a function for the situation. Is the graph continuous or discrete? A movie store sells DVDs for $11 each. What is the cost
    6·1 answer
  • Determine the range of the function. (0,2) (2,4) (4,6) (6,8) (8,10)
    6·2 answers
  • Erica bought 4 shirts at the store, all at the same price. The tax on his purchase was $9, and
    9·2 answers
  • What is 32.93 divided by 37
    6·2 answers
  • 13 The circumference of the circle and the perimeter of the rectangle are equal.
    6·1 answer
  • What does 15÷14 equals to
    12·2 answers
  • Paul picked and bagged a total of 30 pounds of apples on Saturday and Sunday.
    6·1 answer
  • The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.
    13·2 answers
  • What is the numerical expression for 3 - 0 x 5 - 0 ?
    5·1 answer
  • A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$69. A season ski pass costs ​$350. The
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!