1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
7

Mark got 54 out of 66 in his maths test how many did he get wrong. Give your answer in its simplest form

Mathematics
1 answer:
alex41 [277]3 years ago
5 0

Answer:

9/11 I think!

Step-by-step explanation:

54/66= 9/11

You might be interested in
What is the length of arc ab?
7nadin3 [17]
Before we do anything we must convert radians to degrees using a table. pi/3 radians equals 60 degrees, meaning the central angle of this arc is 60 degrees. This also tells us that the length of the arc is 1/6 of the whole circumference. All we have to do now is calculate the circumference which is diameter x pi.

arc = 1/6 pi x 36
arc = 6pi cm

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP QUICK PLZ!!!
yulyashka [42]
B. 12 is the answer to your queation
7 0
3 years ago
A. A group of twelve art students are visiting a local art museum for a field trip. The total cost of admission for the students
Shalnov [3]

Answer:

a) $10.42

b) 11 trips

c) 10 cookies

d) 12/125ths of a cheesecake (or 9.6%)

Step-by-step explanation:

a)  

Let x = the cost of admission for each student

Let y = the total cost of admission

⇒  y = 12x  

⇒  125 = 12x  

⇒  x = 125 ÷ 12  

⇒  x = 10.42

So the cost of admission for each student = $10.42

b)

Let x = the number of trips

Let y = the total number of passengers

⇒  y = 12x

⇒  125 = 12x  

⇒  x = 125 ÷ 12  

⇒  x = 10.42

Therefore, the van must make 11 trips in order to bring 125 passengers to the same location.  (If it took 10 trips, then it would only bring 120 passengers, hence why we have to round make 11 trips to bring the last 5 passengers).

c)

Let x = the number of cookies each neighbor will receive

Let y = the total number of baked cookies

⇒  y = 12x

⇒  125 = 12x  

⇒  x = 125 ÷ 12  

⇒  x = 10.42

Therefore, each neighbor will receive 10 cookies (we have to round it down, as if each neighbor received 11 cookies, we would need 132 in total).

d)

Let x = the number of cheesecakes purchased

Let y = the amount of cheescake each guest will receive

⇒  y = 125x

⇒  12 = 125x  

⇒  x = 12 ÷ 125

⇒  x = 12/125 = 0.096 = 9.6%

Therefore, each guest will receive 12/125ths of a cheesecake (or 9.6%).

6 0
2 years ago
Write the equation in slope -intercept form with slope of 4 that contains (-3, -6).
Elina [12.6K]
Formula for point-slope: y-y1=m(x-x1)
Plug in the values: y + 6 = 4(x + 3)

And there you have your answer in point-slope form
6 0
3 years ago
a. Determine whether the ratios 10/20 and 30/60 can form a proportion by finding a common multiplier. b. Show that the ratios in
Flura [38]
<span>To simplify one by one, step by step, proving that they are the same:
</span>
\frac{10}{20} \frac{\div2}{\div2}  =  \frac{5}{10}  \frac{\div5}{\div5} =  \boxed{\frac{1}{2} } \end{array}}\qquad\quad\checkmark
\frac{30}{60} \frac{\div2}{\div2} =  \frac{15}{30}  \frac{\div5}{\div5} =  \frac{3}{6}  \frac{\div3}{\div3} =  \boxed{\frac{1}{2} } \end{array}}\qquad\quad\checkmark


6 0
3 years ago
Other questions:
  • Identify the sampling technique used: A lobbyist for a major airspace firm assigns a number to each legislator and then uses a c
    13·1 answer
  • Which of the following represents 3,280 written in scientific notation?
    10·2 answers
  • Please explain and show work ( I WILL MARK BRAINLIEST)
    8·1 answer
  • A teacher wants to see if a new unit on taking square roots is helping students learn. She has five randomly selected students t
    5·2 answers
  • A sandbox measured 12.25 ft by 15.125 ft. What is the perimeter of the sandbox
    15·1 answer
  • A certain server works four 6-hour shifts a week at a restaurant and has a base salary of $9.75/ℎ. An average server sells $1400
    7·1 answer
  • Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.89 or 12 ounces for 1.47.
    14·1 answer
  • Does the point (-4, 2) lie inside or outside or on the circle x^2 + y^2 = 25?​
    9·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the points (−3,3) and (3,−7)?
    13·2 answers
  • Will give brainlyist<br> what is 6x7(7x6)-10
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!