1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
5

Help me plzz im almost. out of time

Mathematics
1 answer:
masha68 [24]3 years ago
8 0
No I do not agree with (2,-4) I believe the solution is (-4,2)
You might be interested in
Pls help me it’s for math
sladkih [1.3K]

Answer:m = (3,1)

b = (0,-1)

Equation:2x + 3

Step-by-step explanation:hope this helps :)

Also, I love ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ ur anime girl

6 0
2 years ago
Please help, thank you
solmaris [256]

Answer:

1.

8x + 6y = 28

9x + 3y = 39

Set to equal y.

8x + 6y = 28

6y = -8x + 28

y = -8/6x + 28/6

y = -4/3x + 14/3

9x + 3y = 39

3y = -9x + 39

y = -9/3x + 39/3

y = -3x + 13

Set equal to each other.

-4/3x + 14/3 = -3x + 13

Combine like terms.

5/3x = 25/3

Multiply by 3/5

x = 5

Plug x in.

y = -3(5) + 13

y = -15 + 13

y = -2

(5, -2)

2.

-2x - 9y = -3

-7x - 9y= -33

Set equal to y.

-2x - 9y = -3

-9y = 2x - 3

y = -2/9x + 3/9

y = -2/9x + 1/3

-7x - 9y= -33

-9y = 7x - 33

y = -7/9x + 33/9

y = -7/9x + 11/3

Set equal to each other

-2/9x + 1/3 = -2/9x + 1/3

0 = 0

infinitely many solutions

8 0
3 years ago
Jasmine buys 3 T-Shirts and 3 Hats for $11.25. The next day, he buys 4 T-Shirts and 2 Hats for $10. How much does each T-Shirt a
leonid [27]

Answer: Each shirt costs $1.25, and each hat costs $2.5.

Step-by-step explanation:

Let x= Cost per T-shirt, y = Cost per Hat.

As per given,

3x+3y=11.25        (i)

4x+2y=10             (ii)

Multiply 4 to equation (i)

12x+12y=45          (iii)

12x+6y= 30             (iv)

Eliminate (iv) from (iii), we get

6y= 15

⇒ y = 2.5

Put value of y in (i)

3x+3(2.5)=11.25

⇒3x+7.5=11.25

⇒3x= 3.75

⇒x= 1.25

Hence, each shirt costs $1.25, and each hat costs $2.5.

8 0
3 years ago
Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in que
vovangra [49]

Answer:

$4f

Step-by-step explanation:

Let's assume f represents the number of pounds of fruit.

We need to multiply the number of pounds of fruit by the cost per pound.

This is $f * 4, or in a simpler form, $4f.

6 0
3 years ago
I need help !!!!!!!!!!!!!!! For 1 and 2
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

#1: 5

#2: \sqrt{40}

Step-by-step explanation:

Inverse of Pythagorean Theorem:  c²-b²=a²

c²   b²      a²

13²- 12² = 25

\sqrt{25} = 5

Pythagorean Theorem: a²+b²=c²

a²    b²     c²

2² + 6² = 40

c = \sqrt{40}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • An artist is painting the outside of the box shown below. The top and bottom will NOT be painted. What is the total surface area
    8·1 answer
  • Find the arc length of the semicircle
    11·2 answers
  • Can someone please send help :(
    15·1 answer
  • If x + 3y = 7 and x - 3y =7 , then find y<br><br> Please help me
    15·1 answer
  • Solve 5y'' + 3y' – 2y = 0, y(0) = 0, y'(O) = 2.8 y(t) =( Preview
    13·1 answer
  • 15. Evaluate h? - hk + 2k3 – 2 for h = 4 and k=-1.
    6·1 answer
  • I really need help..Can someone help me with this question please?? I don't understand it and was never taught it in class...​
    8·1 answer
  • It takes Ron 3 hours to paint one side of a house. It takes Natalie 6 hours to paint the same area. What is Natalie's rate
    15·1 answer
  • Find x if the mean of the number is 13 ,2x,0,5x,11 and 9
    8·1 answer
  • Determining if a Relationship Is a Function<br> Which represents a function?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!