1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Diano4ka-milaya [45]
3 years ago
14

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price. What was the cost of 1 lemon?

Mathematics
2 answers:
valkas [14]3 years ago
3 0

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Murrr4er [49]3 years ago
3 0
0.75 is the correct answer!!
You might be interested in
7 less than rhondas score is 65
Y_Kistochka [10]

Answer:

x - 7 = 65

(x is rhonda's score)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
7⋅(−4)⋅(−6) help please
N76 [4]

Answer:168

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
When grading an exam, 90% of a professor's 50 students passed. If the professor randomly selected 10 exams, what is the probabil
Damm [24]

Using the binomial distribution, it is found that there is a:

a) 0.9298 = 92.98% probability that at least 8 of them passed.

b) 0.0001 = 0.01% probability that fewer than 5 passed.

For each student, there are only two possible outcomes, either they passed, or they did not pass. The probability of a student passing is independent of any other student, hence, the binomial distribution is used to solve this question.

<h3>What is the binomial probability distribution formula?</h3>

The formula is:

P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}

C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}

The parameters are:

  • x is the number of successes.
  • n is the number of trials.
  • p is the probability of a success on a single trial.

In this problem:

  • 90% of the students passed, hence p = 0.9.
  • The professor randomly selected 10 exams, hence n = 10.

Item a:

The probability is:

P(X \geq 8) = P(X = 8) + P(X = 9) + P(X = 10)

In which:

P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}

P(X = 8) = C_{10,8}.(0.9)^{8}.(0.1)^{2} = 0.1937

P(X = 9) = C_{10,9}.(0.9)^{9}.(0.1)^{1} = 0.3874

P(X = 10) = C_{10,10}.(0.9)^{10}.(0.1)^{0} = 0.3487

Then:

P(X \geq 8) = P(X = 8) + P(X = 9) + P(X = 10) = 0.1937 + 0.3874 + 0.3487 = 0.9298

0.9298 = 92.98% probability that at least 8 of them passed.

Item b:

The probability is:

P(X < 5) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2) + P(X = 3) + P(X = 4)

Using the binomial formula, as in item a, to find each probability, then adding them, it is found that:

P(X < 5) = 0.0001

Hence:

0.0001 = 0.01% probability that fewer than 5 passed.

You can learn more about the the binomial distribution at brainly.com/question/24863377

3 0
2 years ago
Plz help...........................................................................​
Wittaler [7]

¿Es esta una opción múltiple o es una pregunta explicativa? Lo siento estoy confundido.

3 0
3 years ago
9 halves of a cupcake for my family plus extra for my 6 friends how many should I<br> buy.
krok68 [10]

Answer :- 7½ or 8 ( explained below)

Explanation:-

Given :-

  1. 9 halves for family
  2. 6 halves for friends

So in total :- 15 halves for both of them

It means :- 7½ cupcakes in total u required

if u can buy an half cupcake then u need to buy :- 7½

If u can't but an half cupcake then u need to buy :- 8

7 0
2 years ago
Other questions:
  • If A = {a, b, c, d} and B = {b, c, e, f}, A U B is which set?
    5·2 answers
  • Amy needs 6/8 gallon of fruit juice to make punch she needs an equal amount of sparkling water how much sparkling water does she
    14·1 answer
  • Running consumes about 720 calories per hour about how many are used if you run for 40 minutes
    5·1 answer
  • What is the steps and answer to do this question -x-7y=9 -x+9y=-23
    10·1 answer
  • A high school band director has 120 students in his marching band. The marching band plays at all football games, so the band mu
    15·2 answers
  • Last year 64 new houses were built in the neighborhood so far this year 5/8 of them have been sold. How many new houses have bee
    13·1 answer
  • A 3-kilogram bag of oranges costs $9.87. What is the unit price?
    9·1 answer
  • St. Patrick's Day Problem Solving
    15·2 answers
  • Eighth grade F.15 Square roots of perfect squares<br> What is 49 ?
    13·2 answers
  • Find the median for the scores 91, 69, 71, 82, 71, 95, 87, 74, 71, 89, 89, 95, 72, 75
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!