16 = k/11
You’re going to need to get K by itself
So you need to multiply 11 on both sides
to remove the denominator of 11
16 x 11 = 176
k/11 x 11 = k
So now the answer would be
176 = k
Hope this helped :)
Since x = y + 2
so
y + 2 + 4y = 7
5y + 2 = 7
5y = 7-2
5y = 5
y = 1
x= y + 2
x = (1) + 2
x = 3
(x,y) = (3,1)
The answer is 14 m
<span>In
a 30°-60°-90° triangle, the hypotenuse (c) is twice the length of the shorter
leg (a) which is the opposite to the 30 angle:
</span>
c = 2a
We have c = 28 m
So: 28 = 2a
a = 28 / 2
a = 14 m
Type 1 rice :
7-ounce package costs = 2.59.
Cost of 1-ounce of Type 1 rice= 2.59/7 = $0.37
Type 2 rice :
12-ounce package costs = $4.56
Cost of 1-ounce Type 2 rice = 4.56/12 = $0.38
Type 3 rice :
18-ounce package costs = $ 6.30
Cost of 1-ounce Type 3 rice = 6.30/18 = $0.35.
From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.