1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
3 years ago
12

Point X of triangle XYZ is located at (-5, -6). If triangle XYZ is translated 3 units

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
5 0

Answer:

(-6,-9)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1) 4 6/8 + 3 2/3 = ?
Colt1911 [192]
This is how you add fractions..
I have solved it step-by-step. If you understand this, you'll know how to subtract, too. 
If you don't understand, message me :)

5 0
3 years ago
What is <br> not a characteristic of a point
azamat

Answer:

this does not make scence pls make more scence in the next question

3 0
3 years ago
Taxicab Ride
lara [203]

Answer: Carlton's cabs is the cheaper option if she wants to travel 15 miles.

Step-by-step explanation:

A linear relationship can be written as:

c = a*n + b

where a is the slope (in this case, the rate per mile), n is the number of miles driven by the taxi, and b is the y-axis (in this case, the initial cost) intercept.

For a line that passes through the points (x1, y1) and (x2, y2), the slope can be written as:

a = (y2 - y1)/(x2 - x1).

Then for each table we only need to take two points and construct the linear equation:

Treveon's Taxis:

We can use the two points (1, $5.25) and (3, $9.75)

Then the rate per mile, or the slope, will be:

a = ($9.75 - $5.25)/(3 - 1) = $2.25

This means that each mile costs $2.25

Then the equation will be written as:

c = $2.25*n + b

To find the value of b, we can just replace one of the points in the equation. For example, I will se the point (1, $5.25) this means that we need to replace n  by 1, and c by $5.25

Then:

$5.25 = $2.25*1 + b

$5.25 - $2.25 = b

$3 = b

Then the initial cost here is $3.

And the equation will be:

c = $2.25*n + $3.

Carlton's Cabs:

Same approach as before, here I will use the points (1, $7.00) and (3, $10.50)

Then the rate per mile will be:

a = ($10.50 - $7.00)/(3 - 1) = $1.75

The rate per mile is $1.75 (is cheaper than in the previous case)

Then at the moment, the equation is:

c = $1.75*n + b

To find the initial cost, we do the same as before, here i will use the point (1, $7.00)

$7.00 = $1.75*1 + b

$7.00 - $1.75 = b

$5.25 = b

The initial cost here is $5.25

And the equation will be:

c = $1.75*n + $5.25

Now, which one is cheaper for 15 miles?

We only need to replace n by 15 in both equations, and see in which one the cost is lower:

Treveon's Taxis:

c(15) = $2.25*15 + $3 = $36.75

Carlton's Cabs:

c(15) = $1.75*15 + $5.25 = $31.5

Then Carlton's Cabs is a better option if you want to travel 15 miles.

6 0
3 years ago
Find the values of the ratios(11 to 6) of the perimeters and areas of the similar figures.Write the ratios as fractions in simpl
brilliants [131]

Answer:

21 you stupid

\

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of 3 consecutive integers is 45. Which equation represents this?
cestrela7 [59]
Consecutive integers are 1 apart
they are
x,x+1,x+2
so it would be
x+x+1+x+2=45
B is answer
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Divide 56 in a ratio of 5:3
    8·2 answers
  • Which is the better buy? circle it<br> $5.00 for 4 mangoes<br> $6.00 for 5 mangoes
    11·2 answers
  • The ratio of cars to vans in a parking lot is 1 to 4. If there are 40 cars and vans in the parking lot altogether then how many
    9·1 answer
  • Need help with question 5!!!!! ASAP PLEASE!!!
    12·2 answers
  • What is the following quotient? Sqrt 96/ Sqrt 8
    15·2 answers
  • What is the solution for -3(p+7)=4-6 (p+3)​
    10·2 answers
  • PLZ HELP ASAP
    9·1 answer
  • What is the height of a solid with a volume of 120m and base area of 30m
    9·1 answer
  • A label is placed around the juice box below, not including the bases. Determine the surface area.
    10·2 answers
  • If 17 ounces of cocoa are needed for 6 cookies, how many ounces of cocoa is needed for 8 cookies?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!