Speed = Distance / time:
Speed = 825 miles / 17 hours
Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).
Gas mileage = miles traveled / gallons used
Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).
Unit rate of gas = Total money spend / gallons bought:
Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.
So since its a right triangle, we can use the pythagorean theorem, which is
. Since we know that 2 and 3 are our legs and x is our hypotenuse, we can solve the equation as such:

Since √13 can't be further simplified, that is your final answer.
Answer:
start with root and minus with 3 and 8 and answer show
Answer:
9x
Step-by-step explanation:
You add 8x + x since they are like terms and you will get 9x.
Answer:
Step-by-step explanation:
36
6.4
9.3