1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
3 years ago
10

Ok plz help again. plzz

Mathematics
2 answers:
iris [78.8K]3 years ago
3 0

Answer:

10: yes

-6: no

5: yes

-10: no

Step-by-step explanation:

hammer [34]3 years ago
3 0

Answer:

answer is No.

Step-by-step explanation:

(Someone deleted my thing)

5u+6>-24

5(-6)+6>-24

-30+6>-24

-24>-24 is wrong.

You might be interested in
A ​$210 suit is marked down by 10​%. Find the sale price.
Ostrovityanka [42]

Answer:

sale prices = $252

Step-by-step explanation: 280 - (280 x 10%) = 280 - 28 = $252

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If $190 is invested at an interest rate of 11% per year and is compounded continuously, how much will the investment be worth in
dangina [55]

Answer:

$295.01

Step-by-step explanation:

Using the compounding continuously formula, we are looking for A.  We have that P = 190; r = .11 (always use the decimal form of the rate!); and t = 4.  Filling in we have:

A=190e^{(.11)(4)}

Simplifying that multiplication:

A=190e^{.44}.

On your calculator, raise e to the .44 power to get

A = 190(1.552707219) and

A = $295.01

5 0
3 years ago
Anaijah is starting her new clothing line. She sells t-shirts for $10 each and hoodies for $25 each. If on Saturday Anaijah sell
enot [183]

Answer:

9x = 120

x= \frac{43}{3}

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Need help math please
Llana [10]

Answer:

fg * 24

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
______ is a part of a whole. * 2 points A. Fraction B Cake C Bar D Pizza
Assoli18 [71]

Answer:

the answer iskskdmokke

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Select all that are measures of angles that are coterminal with a –50° angle.
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!! THANK YOU SO MUCH!
    11·2 answers
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • Paul is 14yrs old. how old will he be in (a) 12yrs time (b) Byrs time I got a but I need B​
    10·1 answer
  • Please help me I need to get this right asap
    14·1 answer
  • -12(5/6a-7/8)+1/14(3 1/2-1 2/5)
    6·1 answer
  • Two​ trains, Train A and Train​ B, weigh a total of 318 tons. Train A is heavier than Train B. The difference of their weights i
    5·2 answers
  • Carolyn was asked to solve the following system of equations. Her work is shown. What is the solution to the system of linear eq
    13·1 answer
  • If a hand sanitizer cleans 99.9% of bacteria if u use it 2 times does that make it 100%
    8·1 answer
  • Consider the graph show?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!