1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
3 years ago
14

At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the nearest

cent?
$0.12 per donut
$0.71 per donut
$1.02 per donut
$1.41 per donut​
Mathematics
2 answers:
Romashka-Z-Leto [24]3 years ago
5 0
$.71 per donut because you divide $8.50 by 12 and it determines the price of one :)
Alisiya [41]3 years ago
5 0

Answer: $0.71

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need help ASAP plsss
Nutka1998 [239]

x would be 102° . hope it helps

4 0
3 years ago
What is the slope of a line that is perpendicular to the given equation? <br> y = --1/2x + 7
Anna007 [38]

Answer:

The slope would flip along with the sign so it would be 2x

8 0
3 years ago
In 25 minutes li can run 10 .find the constant of proportionality
liq [111]
The constant of proportionality is 2.5
6 0
3 years ago
Terri invested $1500 in an account with an interest rate of 2.25% compounded continuously. How long will it take for Teri’s acco
melomori [17]

Answer:

53.51 years

Step-by-step explanation:

FV = PV e⁽ⁿˣ⁾

FV = Future Value = $5000

PV = Present Value = $1500

n = Interest Rate = 2.25%

x = time in years = ?

e = mathematical constant = 2.7183

So,

5000 = 1500 e⁽⁰°⁰⁰²⁵ˣ⁾

50 / 15 = e⁽⁰°⁰⁰²⁵ˣ⁾

㏑ (3.3333) = 0.0225x ㏑ (2.7183)

1.2040 = 0.0225x

x = 53.51 year

So, If compounded continuously at an APR of 2.25% the amount invested in an account of $1500 will accumulate to $5000 in 53.51 years.

7 0
3 years ago
Chad washes windows after school to make some extra money. He charges $5.50 to wash each window. If the customer provides the su
Galina-37 [17]

Answer:

I believe the answer is 5.5 w - 3.25 = 27.5

Step-by-step explanation:

He charges $5.50 to wash each window. He took away $3.25 from the total cost.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • how many batches of granola bars can ira make if he has 10/3 cups of raisins and each batch requires 2/5 cup of raisins?
    9·1 answer
  • ANSWER FOR BRAINLYEST THANK U:)!!!
    12·1 answer
  • Bill removed the ten of spades and the king of hearts from a deck of standard playing cards and threw them in the trash. There w
    10·1 answer
  • Value 10. 5 + 3 times 2 minus 6
    9·1 answer
  • Please help. Trig: Laws of Cosines
    14·1 answer
  • X+2/x^2+2x-3/x+2/x^2-x
    9·1 answer
  • sallys cup cake shop sold a total of 63 cupcakes yesterday and 32 of those had sprinkles how many cupcakes were sold without spr
    15·1 answer
  • (HELP PLS WILL MARK BRAINLIEST) For her birthday, Allie received $75. She wants to buy some CDs
    7·2 answers
  • If adam has four ketchup packets and a rabbit has two arms and four legs, is the sky blue?
    11·2 answers
  • What is the answer to these questions?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!