Answer:
$16 per pound
Step-by-step explanation:
We want to find the price per pound.
Therefore, we must divide the cost by the pounds.

We know it costs $144 for 9 pounds of pears. Therefore, $144 is the cost and there are 9 pounds.

Divide.

It costs $16 for each pound of pears.
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
Well you can start by drawing a triangle with the information
the size of angle B can be found using the Law of Sine

the size of angle C can be found using angle sum of a triangle.
The length of side c can be found using the Law of Cosines

hope it helps
Answer:
Step-by-step explanation:
A(1,7); B(-3,-1); slope m =(-1-7)/-3-1) = -8/-4 = 2
Equation of a line AB is
((y-y1) = m(x-x1)
y - 7 = 2(x-1)
y - 7 = 2x-2
y = 2x + 5