Answer:
D
Step-by-step explanation:
This is an example of the Pythagorean theorem.
In triangle BEH, the sum of the squares of the sides of the two smaller sides, BE and BH is equal to the longest side squared, EH.
If the polygon or the figures are similar then it is
known that the ratios of their corresponding sides and angles are proportional.
In this item we can derive an equation that is,
<span>
AC/AE = AD/AB</span>
Substituting the known values,
<span>
4/7 = 10/AB</span>
<span>AB from the equation is equal to 70/4 or equal to 17 ½. </span>
Answer:
Unless there is more to the question than c = 2 because 30 /5 = 6 and if c is 3 than 3 = 6 so simplify if needed.
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!