Answer:
2
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
5*2400=$12,000 is the total costs for 5 decks costing $2,400 each.
7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
This should be easy because we just have to use substitution method. Substitute the value of x from the second equation into the x of the first equation.
-4(2y) + 11y = 15
-8y + 11y = 15
3y = 15 ; y = 5
Substitute this value of y to either the first or second equation.
x = 2(5) = 10
The ordered pair is therefore (10,5).