Answer: your answer is 4.5
Step-by-step explanation: your answer is 4.5 because 11.25/2.50=4.5
:)
Answer:
$22
Step-by-step explanation:
tax and the tip increase the price paid for the meal
she paid 15 + 10 = 25% more than the price of her meal
p = original price
1.15 x p = 27,50
p = 27.50 / 1.15 = 22
Answer:
See explanation
Step-by-step explanation:
Let x be the number of hours per week Nando is brisk walking and y be the number of hours per week Nando is biking at a moderate pace.
For the first month, he needs to exercise at most five hours per week, then
![x+y\le 5](https://tex.z-dn.net/?f=x%2By%5Cle%205)
Brisk walking burns about 350 calories per hour, then it burns 350x calories per x hours.
Biking at a moderate pace burns about 700 calories per hour, then it burns 700y calories per y hours.
Nando must burn at least 2,000 calories per week, so
![350x+700y\ge 2,000](https://tex.z-dn.net/?f=350x%2B700y%5Cge%202%2C000)
You get the system of two inequalities:
![\left\{\begin{array}{l}x+y\le 5\\ 350x+700y\ge 2,000\end{array}\right.](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bl%7Dx%2By%5Cle%205%5C%5C%20350x%2B700y%5Cge%202%2C000%5Cend%7Barray%7D%5Cright.)
The attached graph shows the solution set to this system of inequalities. In this diagram, red region represents the solution set to the first inequality, blue region represents the solution set to the second inequality and their intersection is the solution set to the system of two inequalities.
Im pretty sure the answer is c. commutative
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².