1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
3 years ago
13

Simplify the expression 5 + (15 + x). A. 5x + 20 B. x + 20 C. x + 5 D. x+ 15

Mathematics
2 answers:
sergij07 [2.7K]3 years ago
4 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

You can't do anything in the parentheses because you can't add x to 15 yet since x is unknown. Thus, you add 5 to 15 and get 20 + x or B, x + 20

allochka39001 [22]3 years ago
3 0

Answer:

the answer is B

I hope you a good day!

You might be interested in
What is the slope of y= 2.5x+8
kvasek [131]

Answer:

slope is approx. 5/2

Step-by-step explanation:

more help with the site desmos graphing calculator

6 0
3 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPP))))))))************
kondor19780726 [428]

Answer:

The first option.

Step-by-step explanation:

5*6=30 and 9*6=54. We're just multiplying what we had originally by 6, meaning we'll have the same shade, but in a bigger quantity.

3 0
3 years ago
Remy recorded the favorite sport of students at his school. He surveyed 500 students. How many students chose Baseball?
disa [49]

Answer: 75 students

Step-by-step explanation:

15% of 500= 75

6 0
3 years ago
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
Kazeer [188]
19.60/4=4.9
the answer is $4.90
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Stephanie has $4,500 in her saving account.
AfilCa [17]

so whats the question

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to this?
    15·1 answer
  • How do I solve these?
    12·1 answer
  • Felicia bought three movies for $9.98 each. She also bought one movie that cost half of total of the first three movies.what is
    8·1 answer
  • Factor completely<br> 4x^2-1
    10·2 answers
  • Emma buys and sells truck parts. She bought two tires for $35 each and later sold them for $65 each. She bought three rooms for
    11·1 answer
  • Find the absolute extrema if they​ exist, as well as all values of x where they​ occur, for the function f (x )equals2 x Supersc
    7·1 answer
  • What is the percent of change from 5.2 to 9.4​
    10·2 answers
  • In the inverse variation function, what happens to the output when the
    9·1 answer
  • Brainiest to whoever right
    15·1 answer
  • Please help i am confused
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!