1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
3 years ago
6

Alex swims 20 minutes per day for exercise. The total

Mathematics
1 answer:
sveticcg [70]3 years ago
5 0

Answer:

e total number of minutes, m.

Step-by-step explanation:

The dependent variable is the variable in which the variable cannot stand by itself.

In this situation, the total number of minutes, m, equal 20 times the number of d.

m = 20d

d, is a variable which can be multiplied which states that it has a value, no matter what. On the other hand, m, requires d, to be there in order to have a value.

The answer is, m, the total number of minutes.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
49<br> 42<br> 35<br> 30<br> 63<br> 6x - 6<br> Solve for x show work
Alex Ar [27]
The correct answer is 49! :) Hope you have a good day
8 0
2 years ago
What is the unit rate of $240 for 4 days
antiseptic1488 [7]

Answer:

$60 for 1 day

Step-by-step explanation:

60 (dollars) x 4 (days) = $240

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Who understands this sum?
Ahat [919]

Answer:

$31728

Step-by-step explanation:

sorry if I'm wrong

6 0
2 years ago
The cost to a store for an MP3 player is $60. The selling price is $1.05. A classmate says that the markup is 175% because $105/
Lapatulllka [165]
<span>MP3 player is $60
</span><span>The selling price is $105

</span><span>A classmate says that the markup is 175% because $105/$60=1.75 . Is your classmate correct?

No. IT's not correct

Original price $60
Selling price $105

$105 - $60 = $45

So

45/60 x 100 = 75%

Price is markup 75% from $60 to $105</span>
7 0
3 years ago
If figure 1 has 4 tiles, fig 2 has 10, and fig 3 has 16... What is my rule?
Sever21 [200]

Answer:

Add 6 each time.

Step-by-step explanation:

Figure 1 has 4 tiles.

To go from figure 1 (4 tiles) to figure 2 (10 tiles), you added 6 tiles.

To go from figure 2 (10 tiles) to figure 3 (16 tiles), you added 6 tiles.

∴ the rule is to add 6 tiles each time.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the lateral surface area of the cylinder. Round your answer to the nearest tenth
    6·1 answer
  • A group of engineers developed a new design for a steel cable. They need to estimate the amount of weight the cable can hold. Th
    11·1 answer
  • How will put39,477 on number line nearest 1000
    12·1 answer
  • Laura bought a coat in January for ⅓ off the original price. What percent was taken off of the price of the coat?
    13·2 answers
  • Write an equation for a direct variation that includes the point (2,-6)
    10·2 answers
  • X^3 - x^2 + x / x^3 + 1 simplified
    10·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
    15·1 answer
  • Find the value of x
    15·1 answer
  • Use the long division method to find the result when 12x^3+17x^2+12x+4 is divided by 3x + 2.
    13·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point (-4, -7) and has a<br> slope of 5/2 ?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!